Ana Sayfa Banka Kredileri Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar

564 views

Mantar yetiştiriciliğine başlamak isteyen çiftçilerin özellikle sıklıkla nakite ihtiyaçları duymaktadır. Nakit ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını ve nakit ihtiyacı için krediyi hangi bankalardan hangi koşullarda çekebileceklerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Mantar yetiştiriciliği kredilerinin yanı sıra hibe fırsatları da bulunmaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nedir?

Mantar yetiştiriciliği ile ilgilenmek istiyorsanız KOSGEB kurumundan 30 bin TL miktara kadar hibe alabilirsiniz. Hibenin yanı sıra kolay geri ödemeli kredi imkanı da KOSGEB kurumlarında sizleri beklemektedir. En yakın KOSGEB binasına giderek bu konuyla alakalı bilgi alabilir ve nasıl başvuru yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

KOSGEB üzerinden hibe alabilmek için öncelikle iyi bir konu ile alakalı proje hazırlamanız gerekmektedir. Proje hazırladıktan sonra bu projeyi kuruma sunmanız gerekiyor. Ardından projenize 30.000 TL destek veriliyor. Desteğin yanında da isterseniz KOSGEB kurumundan kredi desteğini de rahatlıkla alabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.  Kredi ve hibe alabileceğiniz mantar türleri ise genel itibariyle şu isimlerde olmaktadır. Höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantarları üzerinden kredi çekebilir ve hibelerinizi kullanabilirsiniz.

Tarımsal amaçlı kullanacağınız mantar yetiştiriciliği kredisini veren bankaların genel olarak listesi ise şu şekilde olmaktadır.

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halk Bankası
 4. Akbank
 5. TEB
 6. HSBC,
 7. Garanti Bankası
 8. Denizbank
 9. Qnb Finansbak
 10. İş Bankası

Yukarıda yer alan bankalara başvurarak mantar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Her bankanın şartları farklı olmaktadır. Ama genel olarak sizlerden istenen en önemli nokta çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanızdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçiler çok rahatlıkla bu kredi imkanından yararlanabilmektedirler.

Mantar kredisinden yararlanmak isteyen çiftçilerden bankalar ayrı ayrı belgeler istemektedir. Ziraat Bankasından mantar kredisi çekmek isterseniz aşağıda yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde bankaya teslim etmeniz gerekmektedir.

Gerçek Kişiler

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişiler

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Yukarıda yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde bankalara teslim ettiğinizde kredi notunuz sorgulanacaktır. Kredi notunuzun da uygun bulunması halinde kredinize onay verilir ve sorunsuz bir şekilde kredinizi çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz