Ana Sayfa Tarım Mantar Yetiştiriciliği Kursları

Mantar Yetiştiriciliği Kursları

340 views

Mantar yetiştiriciliği son zamanların en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Bu kadar çok tercih edilmesinin altında yatan neden ise güzel bir gelir elde etmenizi sağlayan faaliyet alanı olmasından kaynaklanmaktadır. Mantar yetiştiriciliği ile birlikte elinize çok iyi imkanlar geçebilir ve daha iyi kar elde edebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği, ayrıştırılması ve paketlenmesi işlemlerini de kendiniz yaparsanız kar oranınızı normal olandan iki katı haline getirmiş olursunuz. Bu yazımızda sizlere mantar yetiştiriciliğine nasıl başlayacağınızı ve mantar yetiştiriciliği kurslarına nasıl gideceğinizi anlatırken mantar yetiştiriciliği hakkında da bazı ufak bilgiler vereceğiz. Mantar yetiştiriciliği ile ilgilenmek istiyorsanız yazımızın devamı tam size göre olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliğine Nasıl Başlarım? Kursları Nerede Bulabilirim?

Mantar yetiştiriciliğine başlamak istiyorsanız öncelikle ayrıntılı bilgi edinmeniz ve bu konuyla ilgili tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Çünkü yanlış bir işlem sizi zehirli mantar üretimine kadar götürebilir. Bu gibi durumlarda da hem işletmeniz hem de kendiniz büyük bir sıkıntı içerisine girebilirsiniz. Her şeyden önce sizlerin eğer bu konu hakkında detaylı bir bilginiz yok ise hemen kurslara gidip eğitim almanız gerekmektedir.

Aklınıza eğitim derken bu eğitimi nasıl alacağınıza dair sorular gelmektedir. Bu eğitimler aslında her ile göre değişiklik kazanmaktadır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunuyorsanız, mantar yetiştiriciliği bu noktalarda fazla olduğu için çeşitli kurslar açılmaktadır. Halk eğitim merkezleri bu konuda öncü olan noktalardan diyebiliriz. Halk eğitim merkezlerine giderek başvuru zamanlarında nasıl bu kurslara katılım sağlayacağınızı öğrenebilir ve kurs katılım zamanı da başvurunuzu geciktirmeden yapabilirsiniz.

Bunun haricinde Milli Eğitim Bakanlığının bizzat onayladığı mantar yetiştiriciliği kursları da bulunmaktadır. Bu kurslara giderek de bilgi edinebilir ve MEB onaylı yetiştiricilik sertifikanızı da kazanabilirsiniz. MEB onaylı kursları da internet üzerinden ilinizi de birlikte yazarak araştırmanızı öneririz.

Bunun haricinde üniversitelerin Tarım bölümlerinde mantar üretimiyle ilgili dersler verilmektedir. Üreticiler için açılacak olan bu derslere katılım sağlayarak mantar çeşitlerini nasıl ve ne şekilde geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Dersler haricinde de mutlaka yanınızda bu işe başlarken konusunda uzman kişilerin olmasına da özen gösteriniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz