Ana Sayfa Tarım Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir ve Devlet Desteği Nasıl Alabilirim?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir ve Devlet Desteği Nasıl Alabilirim?

906 views

Mantar yetiştiriciliği ile ilgilenmek biraz zaman alan ve biraz da uzmanlık gerektiren faaliyetlerden gelmektedir. Özellikle çiftçilerimiz son zamanlarda mantar yetiştiriciliği konusunda ilerlemiş, eskiye oranla ciddi miktarda mantar üretimine geçmişlerdir. Mantar yetiştirme konusunda uzman kişilerin yapacağı işlerdendir. Çünkü en ufak bir hata bile zehirli mantar üretmenize ve mantarlarınızı kaybetmenize neden olabilir. Kendi sağlığınız ve işletmenizin devamı için mutlaka iyi bir bilgi ve tecrübeye sahip olan kişilerle çalışılmalıdır. Sizlere bu yazımızda mantar yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağından genel olarak maliyetinin ne kadar olduğundan ve bir de devlet desteğinden nasıl yararlanabileceğinizden bahsedeceğiz. Sizler de eğer mantar yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız bizlerin hazırlamış olduğu bu yazıları okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız öncelikle konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler bu iş ile uğraşamazlar. Daha sonra bir proje belirlemenizi öneririz. Ne kadarlık bir alanda yapmanız gerektiğini karar vermelisiniz. Mantar yetiştiriciliği yetiştirme esnasında kokan bir işlem olduğu için yerleşim alanları dışında yapılan bir faaliyet alanı olmaktadır. Sizlerde yerleşim alanları dışında bu faaliyet ile uğraşmak istiyorsanız öncelikle kendinize ait kapalı bir yetiştirme mekanı oluşturmalısınız. Bununla birlikte konu ile ilgili bilgi edindiyseniz araç ve gereçlere ihtiyacınız olacaktır. Mantar yetiştiriciliği sırasında işinize yarayacak araç ve gereçleri yanınızda bulundurmanız çok önemlidir.

Mantar çok sağlıklı bir sebze olmaktadır. Neredeyse her evde en az bir gün mantar tüketimi yapılmaktadır. Bundan dolayı mantar çokça tercih edilen sebzeler arasında yerini almıştır. Sizler de mantarlarınızı manavlara ve pazarlarda satışa sunabilir. Toplu bir şekilde fabrikalara satabilirsiniz.

Mantar her ne kadar ilk bakışta üretimi kolay bir sebze olarak görünse de aslında bir o kadar da zor bir sebzedir. Bu sebzenin üretiminde hasat edilme noktasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Mantar özellikle de nemi seven bir sebze olmaktadır. Bu yüzden üretim yerinin bol nemli olması gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Nemli ve kuru olmayan yüzeylerde mantar yetiştirilmesi yapılabilir. Bununla birlikte sera üretimini de sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Mantar Yetiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Mantar yetiştirmek için öncelikle kapalı bir alana ihtiyacınız olması gerekmektedir. Kapalı bir alan ve yerleşim alanları dışında olan bu alanlarda mantar yetiştirmesini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mantar için araç gereçlerin alımı ve eğer elemanınız varsa elemanınızın ücreti de işin içine katılırsa başlangıç olarak 30 bin TL’lik bir maliyet sizleri beklemektedir. Bu maliyet işinden çıkmak istiyorsanız devletin verdiği hibe fırsatını da hatırlatmak isteriz. Geri ödemesiz bir şekilde şartlara uyuyorsanız 30 bin TL’lik hibe alabilirsiniz.

Mantar Yetiştirmede Devlet Desteği Ne Kadar  Olmaktadır?

Sağlıklı bir besin olan mantarın yetiştirilmesi ve büyütülmesi için devlet özellikle hibe fırsatını sunmaktadır. Hibe fırsatında olan şartlara uyuyorsanız sizler de çok rahat bir şekilde mantar yetiştiriciliğine başvurabilirsiniz. İşte mantar yetiştiriciliği hibe şartları;

  1. En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalı kültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.
  2. En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Yukarıda yer alan şartlara uyuyorsanız sizler de devletin vermiş olduğu 30 bin TL’lik hibe fırsatından sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Devlet bu hibenin yanı sıra kredi imkanlarını da sizlere sunmaktadır. Kişilerin kredi çekebilmelerini ve nakit ihtiyaçlarını giderebilmelerini istemektedir. Bundan dolayı kredi imkanını da sizlere sunmaktadır. Kredinizin ödemesini de hasat sonrası zamanda da yapabilirsiniz. İşte kredi için gerekli belgelerin listesi;

  • Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi,
  • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi),
  • Tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.

Yukarıda yer alan belgeleri teslim ederek hibenin yanı sıra kredi de çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz