Ana Sayfa Devlet Destekleri Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi

172 views

Mantar yetiştiriciliği son zamanların en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Bunun nedeni yetiştirilmesinin kolay olması ve güzel bir kar marjı kazandırmasıdır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda aldığı kararlar neticesinde hibe fırsatlarını da çiftçilerine sunmuştur. Bir başka başlığımızda bu konuyla ilgili bilgiler verdik. O konuya bakarak hibe fırsatlarını sizler de yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra hibe fırsatları ve kredi fırsatları için mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Eğer çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı iseniz bilgilerinizin mutlaka güncel olması gerekmektedir. Güncel olmayan bilgiler üzerinden herhangi bir şekilde işlem yapılmamaktadır.

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi KOSGEB

KOSGEB kurumundan devlet destekli hibe alabilmek için neler yapmanız gerektiğine burada açıklık getireceğiz. Öncelikle KOSGEB kurumundan hibe almak istiyorsanız mutlaka bir projeniz olması gerekmektedir. Bu projede ne kadar maliyetiniz olacağı kimleri çalıştıracağınız hangi yerde üretim yapacağınız gibi önemli noktaları barındırmanız gerekmektedir. Projeyi kendiniz hazırlamada güçlük çekerseniz KOSGEB kurumlarının girişimcilik eğitimlerine katılabilir ve projeleri bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız projeler üzerinden sizlere hibe desteği verilmektedir. Hibe desteği olarak genellikle geri ödemesiz 30 bin TL gibi bir miktar ödeme yapılmaktadır. Bu miktar hibe olarak geçmektedir ve herhangi bir şekilde geri ödemesi mümkün değildir.

KOSGEB Kurumları 2019 Hibe Desteği Genel Başvuru Şartları

Hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir. İşte KOSGEB hibe başvurusunun genel başvuru şartları:

  • En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalıkültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.
  • En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Yukarıda yer alan şartları taşıyan çiftçilere KOSGEB hibe desteğini vermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için en yakın KOSGEB kurumlarına gidebilirsiniz.

KOSGEB Kurumu 2019 Kredi Desteği Aranılan Belgeler

KOSGEB hibe verdiği gibi bir diğer yandan da kredi desteğini de sunmaktadır. Kredi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler istenilen belgeleri KOSGEB kurumuna eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

  • Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi,
  • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi),
  • Tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.

Yukarıda yer alan belgeleri KOSGEB kurumlarına giderek teslim edebilir ve kredi imkanından sizler de rahatlıkla yararlanabilme imkanını kazanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz