Ana Sayfa Tarım Mantar Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Mantar Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

242 views

Mantar yetiştiriciliği biraz zahmetli gibi görünse de getirdiği gelirden dolayı da en çok tercih edilen faaliyetler arasında gelmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde faaliyet görmek istiyorsanız öncelikle bu konu hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Mantar lezzetli olmasının yanı sıra çok tercih edilen bir yemek çeşididir. Sağlıklı bir besin yapısı içerdiğinden, sağlıklı beslenmek isteyen bireyler mantarı tercih etmektedir. Her evde en az bir defa olmak kaydıyla mantar pişirilir. Mantar yetiştiriciliğinde de bu anlamda iyi bir kar marjı bulunmaktadır. Sizler de kar oranlarından yararlanmak ve para kazanmak için mantar yetiştiriciliğine başvurabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine nasıl başlayacağınız hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Mantar Yetiştiriciliğinin Adımları

Mantar yetiştiriciliğinin şekilleri vardır. Bunlar genellikle iki çeşit olarak ayrılmaktadır. Ama bu yetiştiricilik şekillerden bir tanesi olan kompost mantar yetiştiriciliği en çok para kazanılan ve verimliliğin en çok olduğu mantar yetiştirme biçimi olmaktadır. Şekilleri, renkleri ve büyüklükleri değişen farklı bir sürü mantar türü vardır. Mantarlar besin değerlerine ve aynı zamanda yenmeleri ve faydalarına göre değerlendirilir. Sizlerin önce hangi mantar türü ile ilgili bir çalışma yapacağınızı kararlaştırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte öncelikle iyi bir eğitim almanız gerekmektedir. Yoksa yanlış mantar seçiminden dolayı sıkıntıya girebilir ve yanlış yetiştirmeden dolayı elinizde olan mantarlarınızı kaybedebilirsiniz. Bu anlamda ilinizde bulunan halk eğitim merkezlerine giderek öncelikle eğitim almalısınız.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir çok kurs merkezi de mantar yetiştiriciliği konusunda da bilgi vermektedir. Bununla ilgili kurslar da alabilmeniz de mümkün olmaktadır. Kursları internet üzerinden araştırarak hangi ilde hangi eğitim çeşidi olduğunu da bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca MEB onaylı yetiştiricilik sertifikası alarak yetiştiriciliğe de başlayabilirsiniz.

Yetiştiriciliğe başlarken mutlaka kapalı bir alana ihtiyaç duyacaksınız. Mantar yetiştirmek bazen kötü kokulara sebep olabilir. Mantar nemli ortamları çok severler. Bu yüzden nemli ve kapalı alanlarda mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Kötü koku olmasından dolayı da yerleşim alanından biraz uzak yerlerde yetiştiricilik yapmanız da mümkün olacaktır. Bu anlamda öncelikle yapmanız gereken şehir merkezinden uzak bir yerde mantar yetiştiriciliği için uygun bir alan bulmanızdır.

Daha sonra kompost yetiştiricilik yapacağınız için mutlaka kompost satın almalısınız. Kompostlarınızı da internet üzerinden ya da yetiştiricilik yapan çeşitli yerlerden satın almanız da mümkün olacaktır. Genellikle kompostlar yüzde 30luk gibi bir ürün verimi vermektedir. Eğer kompost satıcıları sizlere yüzde 50 gibi uç miktarlar söylüyorsa bunlara inanmamanızı öneririz. Bilimsel olarak bunun gerçeklik ile bir alakası yoktur.

Ayrıca mantar yetiştiriciliği sırasında araç ve gereçler kullanmanız gerekecektir. Araç gereçleri de internet üzerinden satın alarak normal olandan daha uygun bir miktar da satın almanız mümkün olacaktır. Yetiştirilme esnasında bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere danışmanızı da öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz