Ana Sayfa Devlet Destekleri Mazot Gübre Desteklemesi 2019

Mazot Gübre Desteklemesi 2019

117 views

Çiftçilerimizin üretimlerini sorunsuz bir şekilde devam ettirmeleri için devlet tarafından çeşitli kalemlerde destekler verilmektedir. Her açıdan alabileceğiniz bu desteklerle birlikte olan üretimi iki katına çıkartabilir ve maliyetlerinizi ise ciddi oranlarda düşürebilmeniz de mümkün olmaktadır. Bu desteklerden en çok bilineni ve bekleneni ise mazot gübre desteklemesi olmuştur. Her yıl çiftçilere ciddi oranlarda verilen bu destekler sayesinde çiftçiler biraz olsa belini doğrultabilmekte ve maliyetlerini en aza indirebilmektedir. Her yıl verilen mazot gübre desteklemesi bu yılda verilmeye başlanacağı duyurulmuştur. Bu yıl ne kadar verileceği ve ne zaman ödemelerin yapılacağı bilgilerini vermeden önce bu destekten yararlanmak isteyenlerin neler yapmaları gerektiğini ve nasıl bu destekten yararlanabileceklerini değerlendirelim.

Mazot Gübre Desteklemesi Hangi Faaliyet Ürününü Üretenler İçin Geçerlidir?

Mazot gübre desteklemesi her ürün için geçerli olmamaktadır. Eğer bu desteği alıyorsanız öncelikle arpa, buğday, mısır, yulaf, çavdar, tritikale, çeltik, pamuk, nohut, mercimek, kuru fasülye, aspir, yağlık ayçiçeği, soya fasülyesi, dane mısır, patates, kanola, soğan, yaş çay, fındık ve yem bitkilerini üretenlere bu destek ödemesi yapılmaktadır. Bu ürünler dışında mazot gübre desteklemesi henüz oluşmamıştır.

Mazot Gübre Desteklemesi Ne Kadardır?

Mazot gübre ve ürün destek oranları değişebilmektedir. Genel olarak şimdi sizlerle birlikte bu desteği ne kadar alabileceğinizi hesaplayalım. Ödemeler dekar başına yapılmaktadır. Gübre desteği tüm ürünler için dekar başına 8 TL olmaktadır. Eğer toprağınızı bir sene nadasa bırakırsanız bu sefer gübre desteği almanız da mümkün değildir.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tiritkale ürünleri için mazot ödemesi dekar başına 15 TL olmaktadır. Çeltik ve pamuk mazot ödemeleri ise diğerlerine göre daha fazladır. Pamuk ve çeltik ödemeleri dekar başına 40 TL olmaktadır. Eğer aspir üretiyorsanız dekar başına alacağınız ücret ise 14 TL olmaktadır. Yağlık ayçiçeği, soya fasülyesi, dane mısır ve patates ürünlerini üretenler için dekar başına destek 12 TL olmaktadır. En az desteği ise kanola, soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri dekar başına 10 TL olarak aldığı bilinmektedir. Bu ödemeler genel olarak her yılınki bir sonraki yıl olarak yapılmaktadır. Yani 2018 yılının mazot ve gübre desteklemesi 2019 yılında yapılacak. Yine 2019 yılının mazot ve gübre desteklemesi ise 2020 yılında yapılacaktır.

Mazot Gübre Desteklemesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Sizler de mazot gübre desteklemesi almak istiyorsanız öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra yapılan bu kayıtlardan yola çıkarak mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi daha sonra Tarım İl  veya İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Çifçi kayıt sistemine mutlaka kayıtlı olmalısınız eğer kaydınız yoksa nasıl kayıt olacağınızı bir sonraki başlıkta ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatalım.

Mazot Gübre Desteklemesi Almak İçin Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Mazot gübre desteklemesi almak için mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bu sisteme kayıt yaptırmak için bazı önemli adımları izlemeniz de yeterli olacaktır. Türkiye’de tarım ile ilgilenen ve üretim faaliyetlerinde bulunan çiftçilerin mutlaka kayıtlı olmaları gereken bir sistem olarak bilinmektedir çiftçi kayıt sistemi. Bu sisteme kayıtlı olmak için üç farklı şekilde kayıt yaptırmanız mümkün olacaktır.

Eğer arazi sahibi iseniz, arazi kiralamışsanız, arazinin birinci dereceden yakınları çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilmeleri de mümkün olmaktadır. İlk kez kayıt yaptırırken kimlik bilgilerinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Size verilen formu doldurmalısınız ve arsa tapusunun fotokopisini aslına uygundur şeklinde bastırmanız ve bunu getirmeniz önemlidir. Daha sonra ise sizden C formunu doldurmanız istenecektir. Bu forumda da ektiğiniz bilgiler yer alır. Muhtar imzası da forma imzalandıktan sonra belgeleri teslim ederek kayıt olmuş olursunuz.

Mazot Gübre Desteklemesi 2019 Yılında Ne Zaman Ödenecek?

Yapılan açıklamalarla birlikte 2018 yılının mazot ve gübre desteklemesi 2019 yılında TC kimlik numaralarının son haneleri ile başlayarak ödemeler gününe göre yapılacaktır. 22.02.2019 tarihinden itibaren ödemelerin son hanelere göre gün gün ayrılarak ödemeler yapılacağı ve hemen bu tarihte ödemeniz yapılmadıysa biraz daha beklemeniz gerekeceğini mutlaka unutmamalısınız. Ayrıca bir sonraki yıl içinde başvuru yapmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz