Ana Sayfa İcra - Yasal Takip Ölen Çiftçinin Banka Borçları Ne Olur?

Ölen Çiftçinin Banka Borçları Ne Olur?

328 views

Kredi kullanan çiftçilerin hayatlarını kaybetmesi durumunda, kredinin akıbetinin ne olacağı merak edilen konulardan birisidir. Bundan dolayı da ölen çiftçinin banka borçları ne olur şeklinde sorular sıklıkla dile getirilmektedir. Bu konu hakkında merak edilen bütün sorularınızın cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Ölen çiftçinin geriye kalan banka borçlarıyla ilgili bir mevzuat bulunmaktadır. Bütün işlemler buna uygun olarak yapılmakta ve ilgili maddelerde yer almayan herhangi bir işlem kesinlikle yapılmamaktadır. Bu mevzuatta yer alan maddeler incelendiğinde, çiftçiler tarafından kullanılan kredilerde hayat sigortası yapılmışsa farklı, sigorta yapılmamışsa farklı işlemler uygulanır.

Bilindiği gibi bankaların önemli bir kısmı, özellikle uzun vadeli kredilerde, müşterilerine hayat sigortası yaptırmaları yönünde tavsiyeler vermektedir. Fakat bu sigorta zorunlu olmadığı için, bazı insanlar ek masraf düşüncesi ile kabul etmemektedir. Esasında, son derece önemli bir işlevi olduğu bilinmelidir.

Ölen Çiftçinin Hayat Sigortası Varsa Banka Borçları Ne Olur?

Ölen çiftçi, kredi alırken hayat sigortası yaptırmışsa, geriye kalan borcun tamamı sigorta tarafından ödenmektedir. Böylece vefat eden kişiden geriye kalan kişilere her hangi bir borç yansımamış olmaktadır. Burada sigorta şirketlerinin bir araştırması olacağının da bilinmesi gerekiyor. Şirketler ölümün şüpheli olması durumunda otopsi talep etmektedir. Kişinin ölüm sebebi, intihar ve diğer şüpheli sebeplerden dolayı gerçekleşmişse, şirketler ödeme yapmamaktadır.

Çiftçinin kredi borcunu hayat sigortası tamamen kapatmaktadır. Hatta sözleşmede aksi yönde madde yoksa ödenen kredi taksitleri de ölen kişinin yakınlarına sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Fakat şirketler son dönemde yapılan sözleşmelere ödeme yapmamak için madde eklemektedir.

Ölen Çiftçinin Hayat Sigortası Yoksa Banka Borçları Ne Olur?

Ölen çiftçinin hayat sigortası yoksa geriye kalan banka borçları, akrabalarına miras olarak kalmaktadır. Mirasta mal varlığı yer aldığı gibi, borçlar da yer almaktadır. Yasal mirasçıların bu borcu ödemesi gerekiyor. Fakat bu kişiler mirası reddederse, banka geriye kalan mallar üzerinden borcu tahsil edecektir. Geriye kalan malların borcu değeri, borcu karşılayacak seviyede değilse banka mallar üzerinden alabileceği kadarını alır, gerisini alamaz. Borç ise batık kredi olarak değerlendirilir.

Ölen Çiftçinin Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Burada bahsedilen hususlar sadece krediler için değil, kredi kartı borçları için de geçerlidir. Fakat kredi kullanırken yapılan hayat sigortası poliçesinde özel bir madde bulunabilir ve bu maddeye göre sadece belli bir miktara kadar olan borçlar ödenebilir. Ödenmeyen miktar ise yine mirasçılara kalmakta ve mirasçılar bu borcu ödemekte ya da mirası reddetmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz