Ana Sayfa İcra - Yasal Takip Ölen Çiftçinin Kooperatif Borçları Ne Olur?

Ölen Çiftçinin Kooperatif Borçları Ne Olur?

2.313 views

Çiftçilerin en önemli destekçilerinden birisi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal faaliyetleri destekleme adına farklı krediler vermektedir. Gübre, yem, fidan, tarımsal ekipman ve benzer araç gereçlerin alınması için verilen krediler, belli vadelerde düzenli olarak ödenmelidir. Bu noktada insanların aklına, ölen çiftçinin kooperatif borçları ne olur sorusu gelmektedir. Bu sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Şartları

Ölen çiftçinin kooperatif borcunun ne olacağına değinmeden önce, kooperatif tarafından verilen kredilerin şartlarından bahsedilmesi gerekiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri, her türlü tarımsal faaliyette kredi vermektedir. Bunların tutarları ise başvuru yapılan yerlere göre değişmektedir. Buna göre:

  • Kooperatiflerin genel yetkisi 50.000 TL’ye kadardır.
  • Bölge Birlikleri, 250.000 TL’ye kadar verebilir.
  • Bölge Birlikleri, gerekli şartların sağlanması durumunda limiti 500.000 TL’ye çıkarma yetkisine sahiptir.
  • Merkez Birliği limiti ise 3.000.000 TL’dir.

Yukarıda yer alan tutarlar için farklı şartlar aranmaktadır. Yani başvuru yapan herkese 3 milyonluk kredi verilmez. Bunun yanında kredi ile birlikte kooperatif tarafından yapılması istenen bazı prosedürler de bulunmaktadır.

Verilen kredi 20.000 TL’nin altında ise kooperatif genellikle ek bir talepte bulunmaz. Fakat bu tutarın üzerindekiler için en az 2 kefil ve bununla birlikte kredi tutarının 2 katı değerindeki taşınmazın ipoteği talep edilmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler, istedikleri tutarda kredi kullanma hakkına sahiptir.

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilen bütün kredilerde, hayat sigortası yaptırılması zorunludur.

Kooperatif Borçları Ne Olur?

Yukarıda bahsedilen açıklamalar ışığında, ölen çiftçinin kooperatif borçları ne olur sorusunun cevabı çok daha rahat bir şekilde verilecektir. Öncelikle söz konusu kredi için yaptırılan hayat sigortası, kalan borcun tamamını karşılar. Yani borç, sigorta şirketi tarafından ödenecektir. Ayrıca poliçedeki maddelere bağlı olarak, çiftçinin hayatta iken yapmış olduğu kredi ödemeleri tutarı, yine sigorta şirketi tarafından ölen çiftçinin mirasçılarına ödenmektedir.

Hayat sigortasının zorunlu olmasından dolayı, bununla ilgili farklı bir prosedür söz konusu değildir. Ayrıca ölen kişi, kaza sigortası yaptırmış ve kaza sonucunda hayatını kaybetmişse, bu sigorta da borçları kapatmakta ve geride kalan kişilere tazminat ödemektedir.

Sigorta şirketleri ödeme yapmadan önce ölümü incelemekte ve şüpheli bulunması durumunda otopsi istemektedir. Eğer çiftçinin ölümü şüpheli ya da sigortaya belirtmediği ve bildiği bir hastalığı sebebiyle olursa, şirket ödeme yapmamaktadır. Bu durumda kooperatif borçları, ölen kişinin gösterdiği teminatlardan ve kefillerden tahsil edilecektir. Fakat bu durum çok nadiren yaşanmaktadır. Genel itibariyle hayat sigortasında herhangi bir sorun çıkmamakta ve ödeme de sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz