Ana Sayfa İcra - Yasal Takip Ölen Çiftçiye Verilen Hibeler Ne Olur?

Ölen Çiftçiye Verilen Hibeler Ne Olur?

41 views

Ülkemizde tarımsal faaliyetleri destekleme adına devlet tarafından bir takım teşvikler verilmektedir. Söz konusu teşviklerden bir kısmı faizsiz kredi şeklinde iken, bir kısmı ise hibe şeklindedir. Bu teşviklerden yararlanan kişiler hayatlarını kaybettiğinde oluşacak durum herkes tarafından merak edilmektedir. Faizsiz ya da düşük faizli olarak verilen kredilerin kalan borçları, varsa hayat sigortası, yoksa mirasçılar tarafından ödenmektedir. Fakat ölen çiftçiye verilen hibeler ne olur sorusunun cevabı tam olarak bilinmemektedir.

Bilindiği gibi söz konusu hibeler geri talep edilmemek şartıyla çiftçilerin kullanımına belli şartlarda verilmektedir. Hibe olan krediyi alan çiftçilerin belli yatırımları yapması ya da alınan para ile istenilen ürünleri üretmesi gerekiyor. Dolayısıyla da ölen çiftçinin durumu son derece karışık gibi gözükmektedir. Bununla ilgili bütün detayları, yazımızda bulabilirsiniz.

Ölen Çiftçiye Verilen Hibeler ile İlgili Prosedür

Öncelikle her hibenin kendi içinde farklı şartları bulunabildiğinin belirtilmesi gerekiyor. Fakat verilen hibelerin geneli, burada bahsedilecek maddelere göre hareket etmektedir. Buna göre hibenin durumu, çiftçinin hangi aşamada vefat ettiğine göre farklılık göstermektedir. Buna göre:

  • Geliştirdiği proje ile hibe almaya hak kazanan çiftçi, hibe sözleşmesini imzalamadan önce vefat ederse, yasal mirasçıları herhangi bir hak talebinde bulunamamaktadır.
  • Hibe alan çiftçi, sözleşmeyi imzaladıktan sonra kazanılan hak, mirasçılara geçmektedir. Burada öncelikle mirasçıların ortak hareket etmesi ve birlikte karar vermesi gerekir. Böylece bir anlaşma olursa, yasal mirasçılar il/ilçe yürütme birimine başvurarak, kararlaştırılan kişiye hakların teslim edilmesini talep edebilir. Fakat mirasçılar arasında anlaşmazlık olur ve hibeden doğan hakların kime devredileceğine karar verilmezse, proje değerlendirme komisyonu devreye girer. Komisyon, hakları uygun gördüğü kişiye devreder.
  • Proje kapsamında kazanılan hibenin ön ödemesini alan ya da tamamını alan çiftçinin ölmesi durumunda, proje ikinci dereceye kadar akrabalardan isteyen birisine devredilir. Eğer isteyen olmazsa, farklı birilerine devredilir.

Yukarıda yer alan hususlar, hibe sözleşmesine bağlı olarak değişmektedir. Bazı sözleşmelerde, bahsedilen maddelerin uygulanması için, çiftçinin proje desteğini aldıktan sonraki 1 yıl içinde ölmesi şartı koyulmaktadır. Daha sonraki zamanlarda ölen çiftçilerin hakları, direkt olarak yasal mirasçılarına kalmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz