Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Organik Yumurta (Gezen Tavuk) Çiftliği Kurmak

Organik Yumurta (Gezen Tavuk) Çiftliği Kurmak

658 views

Son zamanların en çok moda olanı ise gezen tavuktur. Piyasada özellikle gezen tavuk ve gezen tavuk yumurtasına ciddi anlamda ihtiyaç duyulmaktadır. Sizlerin de iş planı arasında gezen tavuk çiftliği kurmak var ise bu yazımızda gezen tavuk çiftliğini nasıl ve ne şekilde kurabileceğinizden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Sizler de ayrıntılı bilgi almak için en yakın Tarım il müdürlüklerine ya da Tarım ilçe müdürlüklerine gidebilirsiniz. Ayrıca hibe seçeneklerinden de yararlanmak istiyorsanız mutlaka hibe alabilmeniz için gerekli olan çiftçi kayıt sistemine ve hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerektiğini de unutmayınız. Eğer kayıtlı iseniz kaydınızı mutlaka güncel tutmalısınız. Güncel olmayan kayıtlar için hibe seçenekleri değerlendirilmemektedir.

Organik Yumurta Gezen Tavuk Çiftliği Nedir?

Öncelikle adından da anlaşılacağı üzere bu tavukların organik olması çok önemlidir. Ekstra besinlerle ya da vitaminlerle beslenmemesi ve bahçe içerisinde gezen tavuk olmalarından dolayı da normal olana göre daha fazla gelir unsuru oluşturacağını sizlere hatırlatmak isteriz. Organik yumurta diğer adıyla da gezen tavuk çiftliği kurmak için bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. İşte organik yumurta elde edebileceğiniz gezen tavuk çiftliği kurmanın ipuçları.

Organik Yumurta Gezen Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Bu çiftliği kurmak için öncelikle belli bir sermayeniz olması gerektiğini unutmayınız. Eğer belli bir sermayeniz yok ise bu sermaye çeşitlerinden yararlanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek hibe desteğinden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Hibe desteğinden yararlanmak için de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak gerektiğini de mutlaka unutmayınız. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan çiftçiler bu destekten yararlanamamaktadır.

Organik yumurta gezen tavuk çiftliği kurmak için öncelikle yumurta bırakan iyi cinsten tavuklar almanız gerekmektedir. Bu tavuklarında 18 haftalık olana kadar olan bakımları işi konusunda ehli olan insanlar tarafından yapılması gerekmektedir. 18 20 haftalık olan genç tavukların yumurtlamaya hazır olurlar. Şu önemli ayrıntıyı da mutlaka burada belirtelim. Eğer tavuklar beyaz ise beyaz renkte yumurta bırakırlar. Eğer tavuklar kahverengi ise yumurta renkleri de kahverengi olmaktadır.

Tavuklar genellikle 52 haftalıkken tüy dökmeye başlarlar ve 110 haftalık olduklarında pişirilme kıvamına gelirler. Tüy dökme döneminde yumurta bırakmazlar. Beslenmelerine göre her bir tavuk haftada 4 ya da 5 tane yumurta verebilir. Bu yumurtalar da gezen tavuk yumurtaları olarak değerlendirilebilir. Bu yumurtalar diğer yumurta çeşitlerine göre daha pahalı ve daha çok satılmaktadırlar.

Gezen tavuk çiftliği kurarken mutlaka bu tavukların beslenme sürelerini ve büyüme sürelerini iyi bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Gerektiği zaman vitaminlerini eksiksiz bir şekilde vermelisiniz. Protein takviyesi de tavuk bakımında önemli noktaları oluşturduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz. Tavuk yemliklerinin ve su çeşmelerinin düzenliği ve temizliği eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu hayvanlar çok kolay bir şekilde mikrop kapabilir ve zehirlenebilirler. Bu yüzden organik olarak iyi bir şekilde beslenmeli ve eksiksiz bir şekilde temizliklerinin de aksatmadan yapılması gerekmektedir.

Yumurtaları isterseniz organik ürünler satan dükkanlara satabilirsiniz. Bunun yanı sırasında da yol kenarlarında ya da kendiniz açabileceğiniz bir dükkanda da bu yumurtaları rahatlıkla satımını gerçekleştirebilmeniz de mümkün olmaktadır.

Bu işletmenin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi adına ruhsat ve izinlerin tam bir şekilde alınmış olması gerekmektedir. Ruhsat ve izinleri alınmamış olan işletmeler en kısa sürede de kapatılmaktadır. Bu da sizlere ciddi anlamda maliyet olarak dezavantaj getireceğini sizlere de hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz