Ana Sayfa Tarım Otomatik Sulama Sistemi Nedir? Otomatik Sulama Sistemi Faydaları Nelerdir?

Otomatik Sulama Sistemi Nedir? Otomatik Sulama Sistemi Faydaları Nelerdir?

508 views
otomatik sulama sistemi
otomatik sulama sistemi nedir

Otomatik sulama sistemleri; istenen zamanlarda ve istenildiği kadar sulama yapan, işgücü ve işçiye ihtiyaç duymayan, eksiksiz sulama yapan ve aynı zamanda istenilen her saatte sulamayı kendi kendine halledebilecek bir otomatik sistemdir. Günlük hayatta özellikler bahçelerde, seralarda, otel bahçelerinde ya da AVM ve plaza gibi çeşitli merkezlerin yeşil alanlarında görülen bu sistem; iş gücüne ihtiyaç duymadığı için ne zaman sulanması gerektiği ya da sulanıp sulanmadığı ile ilgili bir sorgulamaya gerek duymaz. Zaman ve miktar ayarlı bu sistem otomatik olarak belirlenen zaman aralıkların ayarlanan bölgeye istenildiği kadar sulama yapar ve durur. Bu sayede suların gereksiz yere harcanmasına da engel olunur ve iş gücü tasarrufu sağlayarak personel ya da bahçe sahibinin de yorulmasına gerek kalmaz.


Otomatik sulama sistemi kurulumunun ve montajının yetkili kişiler tarafından yapılması önemlidir. Yetkili kişiler yapmıyorsa dahi üstünkörü çalışılmamalıdır, bu oldukça fazla su israfına ya da maddi hasara yol açıp bitkilere fazla su gitmesine ya da hiç su gitmeyerek kurumalarına yol açabilir.


Borular ve hortumlar dahil olmak üzere hiçbir parça toprağın üzerinden göz ile görülemez. Tüm bu parçalar toprağın altına yerleştirilerek gizlenir ve yalnızca sulama aparatı toprağın üzerinde kalacak şekilde montajı ve kurulumu yapılır. Bu sistemlere ait çeşitli başlıklar bulunur. Bunlardan biri sabit bir alanı sabit hızla sularken diğeri farklı alanları değişik açılar ve sulama teknikleri ile de sulayabilmektedir. Alan geniş ise genellikle bu başlıklar tercih edilir. Bu sayede daha geniş bir alan daha az zahmet ve maddi kaynak ile daha verimli şekilde sulanmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz