Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Salma Hindi Yetiştiriciliği

Salma Hindi Yetiştiriciliği

1.316 views

Salma hindi yetiştiriciliği diğer yetiştiriciliklere göre daha fazla gelir ve kar elde etmenize olanak sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra diğer kanatlı hayvanlara göre daha fazla maliyet elde etmenize de neden olmaktadır. Daha fazla maliyet ile karşılaşsanız da geleceğiniz iyi bir gelir elde etmenize neden olmaktadır. Bunun yanı sıra salma hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız hibe ve kredi fırsatından yararlanmak isterseniz çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olsanız da sürekli güncel bilgi halinde tutmanız çok önemlidir.

Bu yazımızda salma hindi yetiştiriciliği ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz. Bu yetiştiricilik ile ilgili aklınızda herhangi bir sorun var ise en yakın KOSGEB binasına gelerek ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Salma Hindi Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Salma hindi yetiştiriciliği yapmak için bazı önemli alt yapıya ihtiyacınız olması gerekmektedir. Devlet genç girişimcilere 30.000 TL’ye kadar hibe fırsatlarından yararlanmanıza yardımcı olabilmektedir. Ama bir yandan da sıfır faiz ile birlikte Tarım Bakanlığı tarafından kredi imkanı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hibe destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız diğer salma hindi yetiştiriciliği desteklerine giderek ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

Hindi yetiştiriciliğinde cins cins hindiler bulunmaktadır. Bu hindilerden en çok bilineni ise siyah beyaz hirbit ve sarı ile bronz ırklar olmaktadır. Salma hindi yetiştiriciliğinde en çok sevilen ve en çok üretken ırk ise bronz ırk olmaktadır.

Hindi yetiştiriciliğinde en uygun yetiştirme mevsimi ise ilkbahar olmaktadır. İlkbahar mevsiminde civcivlerin büyümesi de ilerlemesi de çok iyi olmaktadır. İlk hafta kuluçka makinesindeki sıcaklığı 30 ile 40 dereceye ayarlayın. Sıcaklık her hafta 5 derece düşürülmelidir. Bu açıdan çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hindi yetiştiriciliğinde yem ve su bakımı tam ve eksiksiz bir şekilde yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde sorun ile karşılaşabilirsiniz. Hindilerinizin verimli olmasını istiyorsanuz yem ve su konusunda eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekmektedir. 8. Haftadan itibaren hindi yuvalarını açık havaya taşıyabilirsiniz. Hindiler için en uygun otlak alan kısa çimlerdir. Çimlerde civcivler büyüyerek hem daha organik hem de daha sağlıklı olmaktadır.

Hindi Yetiştiriciliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle hindileri satabileceğiniz şirket ile anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Hangi şirkete ve hangi kuruma hindi yetiştiriciliği yapmanız gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde etmeniz çok önemlidir. Kimlere satacağınızı belirledikten sonra maliyet kalemlerinizi temin etmeniz gerekmektedir. 6 haftalık palaz yetiştirme süreci ve 6 hafta sonrası kesim için yetiştirme sürecidir.

Devlet hindi yetiştirmek isteyenlere önemli desteklerini sunmaktadır. Devlet hindi yetiştiriciliğinde bulunan genç yetiştiriciler bu hibe desteklerinden çok rahat bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bunun için sizden istenecek olan belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde belirtilen kurumlara vermeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz