Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Salma Tavukçuluk Kazanç ve Pazar Durumu

Salma Tavukçuluk Kazanç ve Pazar Durumu

366 views

Salma tavukçuluk köy üretimi en çok merak edilen ve tercih edilen tavukçuluk üretiminden sayılmaktadır. Salma tavukçuluk tavukların gezmesi ile mümkün olmaktadır. Tavuklar çok rahat bir şekilde gezmeleri gerekmektedir. Gezerek daha kaliteli ve daha iyi yumurtalar ve tavuklar elde edilecektir. Salma tavukçulukta en temel nokta ise tavukların mutlaka doğal ortamlarından ayrılmaması gerekmektedir. Eğer doğal ortamlarından ayrılması gibi bir durum olursa köy yumurtası üretimi olmaz. Bu açıdan alanlarınızın köy yumurtası üretimine uygun bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere salma tavukçuluk üzerinden kazanç ve Pazar durumunun nasıl olacağını öğreneceğiz.

Salma Tavukçuluk Ortalama Kazanç Hesaplama

En kazanç ve en karlı salma tavukçuluk ise kazanç durumu en fazla olan tavukçuluk çeşidi olmaktadır. Kazançlı ve karlı bir üretim olarak görülmesinin nedeni organik ve kolay yetiştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Salma tavukçuluk sisteminde para kazanmanın çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gezen tavuklar organik tavukları satmak isterseniz tavuk başına 30 TL gibi bir miktar söyleyebilirsiniz. Bu da diğer tavuklara oranla sizlere daha çok para kazandıracaktır. Ayrıca salma tavukçuluk yumurtası satmak istiyorsanız yumurta başına söyleyeceğiniz miktar ise 1.5 TL olabilir. Bu gibi durumda ciddi oranda gelir elde edebileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Sizlerle gelin şöyle bir hesaplama yapalım. 1000 tavuğunuz olduğunu varsayalım. 800 tanesinin bir günde yumurtladığını düşünelim. Eğer yumurtalarınızı 1.5 TL’den değil de 1.2 TL üzerinden satacağınızı düşünerek bir hesaplama yapalım. Günlük kazancınız 960 TL olmaktadır. Yem parasını günlük gelen kazancınızdan düşelim. 960-150 T = 810 TL günlük tam geliriniz olur. 810 TL’yi 30 gün ile çarparak aylık gelen gelirinizi bulalım. 810* 30 dediğimizde 24 bin 300 TL gibi bir gelir ile karşı karşıya olduğunuzu sizlere hatırlatmak isteriz. Faturalar, ek giderler, personel masraflarınızı dışarıya çıkartırsak da sizlere en az 5 6 bin TL gibi bir gelir beklediğini de söylemeliyiz. Bu şekilde gelirinizin her ay dikkatli bir bakımla artabilir ve tavuklar arttıkça da geliriniz katlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz