Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Salma Tavukçuluk (Köy Yumurtası Üretimi) Nedir?

Salma Tavukçuluk (Köy Yumurtası Üretimi) Nedir?

96 views

Köy yumurtası üretimi son zamanlarda en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri olarak sayılmaktadır. Köy yumurtası üretimi için önemli noktalara dikkat edilmesi ve organik bir beslenme süreci içerisinde yer almaları gerekmektedir. Tavuk üretimi konusunda önemli bir nokta olan salma tavukçuluk köy yumurtası üretimi için bu yazımızda dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Sizler de bu faaliyet alanında yer almak ve kendinizi bu faaliyet alanında geliştirmek istiyorsanız yazımızda yer alan noktalara dikkat edeceksiniz. Ayrıca hibe desteğinden yer almak için çiftçi kayıt sisteminde yer almanız ve hayvancılık sisteminde de kaydınız olması gerektiği noktasına da dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Salma Tavukçuluk (Köy Yumurtası Üretimi) Konusunda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Salma tavukçuluk halk arasında köy yumurtası üretimi demektir. Yurt dışında olan kişiler için de köy yumurtası üretimi free range adı verilen bir üretim sistemi olarak görülmektedir. Salma tavukçulukta en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise açık arazi de tavukların gezmeleri gerekmektedir. Açık arazilerde tavukların gezmesi çok önemli olmaktadır. Çünkü açık arazilerde tavuklar daha iyi beslenebilmekte ve aynı zamanda daha iyi yumurta sahibi olmalarına neden olabilmektedir. Bu anlamda kesinlikle salma tavukçulukta en önemli nokta tavukların büyük ve güvenli bir alanda rahatça gezebilmeleri sağlanmalıdır.

Çünkü tavuklar gündüz güneş ışığından yararlanarak daha çok vitamin ve mineraller alabilmekte ve daha sağlıklı olabilmektedir. Sağlıklı olan tavukların yumurtaları da daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca salma tavukçulukta tavuklara verilen yemlerin mutlaka katkısız doğal yemler olması gerekmektedir. Eğer katkılı ve doğal olmayan yemler verilirse bu tavukların yumurtaları da doğal yumurtlalar arasında yer almaz.

Aslında salma tavukçuluk yani köy yumurtası üretiminde tavuklardaki en temel nokta ise tavukların mutlu ve rahat bir ortamda besinlerinin alabilmeleri sağlamaktır. Yani mutlaka tavukların özgür bir şekilde kendi doğal ortamlarında hapis gibi yaşanmamaları sağlanmalıdır. Doğal hayatında yaşayan tavukların yumurtaları da daha önce de bahsettiğimiz gibi ayrı bir yumurta çeşidi olmakta ve daha güzel daha lezzetli olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz