Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? (Gezen Tavuk)

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? (Gezen Tavuk)

434 views

Salma tavukçuluk son zamanlarda en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri olmaktadır. Bu faaliyet alanlarından salma tavukçuluk hem ciddi anlamda iyi bir gelir elde edilmektedir. Çünkü organik tavuk beslemek diğer tavuk beslemelerine göre daha iyi ve daha kalitelidir. Bundan dolayı da birçok kişi salma tavukçuluk tarafından gelen yumurtaları ve tavukları tercih etmektedir. Bu anlamda salma tavukçuluk yaparak ciddi anlamda gelir elde edebilirsiniz. Ciddi anlamda gelir elde etmek için nasıl salma tavukçuluk yapacağınızdan sizlere bahsedeceğiz. Hibe desteğinden yararlanmak istiyorsanız çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı olmanız gerektiğini de sizlere hatırlatmak isteriz.

Salma Tavukçuluk Yapmanın Püf Noktaları

Salma tavukçuluk yapmanın önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu püf noktalarından ve nasıl bir şekilde salma tavukçuluk yapacağınızdan bahsedeceğiz. Çiftlik kurmak için öncelikle önemli malzemeleri elde etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle tavukların rahatlıkla su içebileceği sulukları elde etmeniz gerekmektedir. Yemliklerden tavukların sorunsuz bir şekilde yem yiyebileceği yemlikler de yapmanız çok önemlidir. Yumurta koymak için de yumurta kapları ve kasalarını da satın almalısınız. Yumurta kasaları her bir 4000 tavuk için de 200 kasa elde etmeniz gerekmektedir. Ayrıca civcivlerinizi tavuklardan ayrı bir şekilde almak için de bir bölme yapmalısınız. Tavukların taşınması içinde önemli kafes sistemleri gerekmektedir. Kafes sistemleri sayesinde tavuklarınızı oldukça rahat bir şekilde alabilir ve taşıyabilirsiniz. Ayrıca plastik maddeden yapılmış hijyenik paletlerin elde edilmesi gerekmektedir. Bunları da satın alarak önemli bir maliyet unsurunu oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca tavukların iyi bir yumurta verebilmeleri adına havalandırma sistemlerinin en iyi şekilde olmaları gerekiyor. Havalandırma sistemi sorunsuz olan tavuklar daha iyi beslenebilmekte ve daha iyi hareket edebilmektedirler.

Tavuklar için aydınlatma çok önemlidir. Ortamın iyi bir şekilde aydınlatılıyor olması gerekmektedir. Bunun için de aydınlatma sistemlerinizi güzel bir şekilde kurmanız gerekmektedir. Tavuklarınızın vitaminleri ve mineralleri alabilmeleri adına zamanında ilaçlarının verilmesi önemlidir. Bundan dolayı da ilaçlarının eksiksiz bir şekilde verilmeleri gerekmektedir. Kışın gerekli olan da ısıtma sistemidir. Tavuklar yeterli sıcaklık ortamında daha rahat yumurta verebilmekte ve daha sağlıklı olabilmektedirler. Bu açıdan mutlaka sorunsuz bir şekilde yumurta verebilmelerini sağlamanız gerekmektedir.

Kasalar çok önemli noktadır. Eğer salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız sizler de kasalarınızı hazırlamalı ve bunu da uygun bir şekilde satın almalısınız. Yaz için ayrıca soğutma sisteminin de olması gerekmektedir. Tavukların kuluçka dönemlerinde kullanılmak üzere ayrıca gerekli makineler de elde etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Gezen tavukların en önemli noktaları gezdikleri yerlerde yemler yemeleridir. Bunun için de yem serpme makineleri alınması çok önemlidir. Bunun için de çeşitli yerlerden ayrıntılı olarak bilgi almanız ve bunun yanı sıra salma tavukçuluk için gerekli izinleri de almış olmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz