Ana Sayfa Devlet Destekleri Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Nasıl Alınır?

Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Nasıl Alınır?

318 views

Sera, hava şartlarından kaynaklanan olumsuzlukları yok etmek için kullanılan kapalı alanlara verilen genel isimdir. Seralar sayesinde tarımsal faaliyetler devam etmekte ve özellikle kış mevsiminde bu ürünlere olan ihtiyaç karşılanmaktadır. Bundan dolayı devlet tarafından sera kurmak isteyenlere ve mevcut seralarını modernize ederek verimliliği arttırmak isteyenlere farklı destekler verilmektedir. Sera kurmak amacı ile devlet destekli kredi ya da hibe nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sera Maliyetleri

Seralar farklı büyüklükte ve farklı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Cam, plastik ve fiberglas gibi malzemelerin kullanılmasına bağlı olarak yapılan seraların maliyetleri de bundan dolayı farklılık gösterir. Fakat orta düzeyde bir seranın kurulması için 25.000 TL ile 35.000 TL arasındaki bir meblağın gözden çıkarılması gerekir.

Seranın büyüklüğü arttıkça ödenecek olan ücretin de artacağını söylemek zor değildir. Burada belirtilen rakamlar ilk bakışta yüksek olmayan rakamlar gibi görünse de yapılacak farklı işlemlere göre maliyetlerin çok daha yüksek olması muhtemeldir. Ayrıca bu rakamların çiftçiler için oldukça yüksek olduğu da unutulmamalıdır. Bundan dolayı devlet tarafından desteklenen alanlar arasında yer almaktadır.

Sera Kurmak için Verilen Hibe Kredi Şartları

Sera kurulmasını destekleyerek üretimi arttırmak isteyen devlet, bunun için farklı şartların sağlanmasını istiyor. Öncelikle bu krediden yararlanabilme için gerekli olan evraklar vardır. Bu evraklar, çiftçilerin serası olduğunu ve tarımsal üretim yaptığını resmi olarak göstermektedir. Gerekli olan evraklar şunlardır:

  • ÇKS belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kurulacak seranın maliyetini gösteren ekspertiz raporu
  • ÖKS belgesi

Bu belgeler olmadan yapılacak başvuru direkt olarak reddedilecektir. Bu aşamadan sonra ise diğer şartların bilinmesi gerekiyor. Bu şartlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

Devlet, destekleyeceği seranın büyüklüğünün en az 1.000 m2 olmasını istiyor. Bu sayede çiftçiler tarafından üretilen tarım ürünlerinin piyasaya sürülmesi ve satılması mümkün olacaktır.

Seralarda kullanılacak olan su sisteminin basınçlı ve modern olması istenmektedir. Bunun nedeni ise hem olası su israfının önüne geçme, hem de etkili sulama ile verimliliğin arttırılmasıdır.

Sera desteği için yapılacak başvuruda, çiftçilerin bulundukları yerlerin nüfusunun en fazla 20.000 olması istenmektedir. Bu sayede kırsal kesimin kalkınması da desteklenmiş olacaktır.

Sera Kurmak İçin Verilen Hibe Krediler

Devlet tarafından hibe kredilerin önemli bir kısmı KOSGEB tarafından verilmektedir. KOSGEB, 50.000 TL’ye kadar hibe ve 100.000 TL’ye kadarda faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Bunun için istediği şart ise yapılacak projenin istihdam oluşturması ve bir ürün elde edilmesidir. Seracılığın bunların ikisini de sağladığını söylemek hiçte zor değildir. Bundan dolayı KOSGEB, sera kurmak isteyen kişileri desteklemektedir.

KOSGEB tarafından verilen hibe krediden yararlanmak için kişilerin öncelikle yine bu kurum tarafından düzenlenen eğitimlere katılması ve uygulamalı girişimcilik sertifikası alması gerekiyor. Bunun dışında ise aldığı hibe krediyi nereye harcayacağını projelendirmesi ve bu proje ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra gerekli olan kurumlar inceleme yapmakta ve istenen şartların sağlanması durumunda kredi desteği verilmektedir.

KOSGEB tarafından verilen kredinin oranı ise projenin gerçekleşeceği il ve proje sahibinin cinsiyetine göre değişmektedir. Genel olarak %60 ile %75 arasındaki maliyetler için hibe verildiği söylenebilir.

Bankalar Tarafından Verilen Sera Kredisi

Devlet destekli krediler, başta Ziraat Bankası olmak üzere farklı bankalardan da alınabilmektedir. Resmi gazete yayımlanan bu konuyla ilgili yeni kanunda, seracılık için kullanılacak kredilerin faizinin tamamının devlet tarafından ödeneceği belirtilmektedir. Bu kredi, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifinin belirleyeceği yatırım dönemlerinde çiftçilere verilecek. Projeden yararlanabilmek için çiftçilerin kredi notlarının yüksek ve mevcut ödemesi bulunan devlet destekli kredisi olmaması gerekiyor. Bu kredi en fazla 300.000 TL’ye kadar verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz