Ana Sayfa Devlet Destekleri Sera Kurulum Hibe ve Destekleri

Sera Kurulum Hibe ve Destekleri

312 views

Kış aylarında normal tarımın yapılması, hava koşullarından dolayı imkansızdır. Bu dönemde özellikle güney bölgelerimizdeki seralarda tarımsal faaliyetler devam eder ve ihtiyacımız olan ürünler buralarda yetiştirilir. Seracılığın daha da yaygınlaşması ve gelişmesi için devlet tarafından farklı destekler verilmektedir. Sera kurulum hibe ve destekleri sayesinde, özellikle genç çiftçiler akıllarındaki projeleri hayata geçirme noktasında ciddi bir avantaj yakalamaktadır.

Yapılan desteklemeleri iki ana sınıfa ayırmak gerekiyor. Bazı destekler, mevcut serası olanları ilgilendirirken, bazıları ise yeni sera kurmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Bunların bir kısmı hibe, bir kısmı düşük faizli, bir kısmı ise faizsizdir. Çiftçiler, kendi durumlarına göre bunlardan istediklerine başvurmaktadır.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Seracılık ile uğraşan çiftçilere ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı farklı şartlarda krediler vermektedir. Fakat devlet destekli olarak verilen kredilerin faizlerinin %50 ila %75 arasında daha düşük olmasından dolayı, çiftçiler bunlara yönelmektedir. Bunun için sağlanması gereken şartlar ise şu şekildedir:

  • Seranın toplam alanının en az 1 dönüm (1.000 m2) olması
  • Seracılık Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde belirtilen hususlara uygun hareket etme/üretim yapma
  • Kontrollü Örtü Altı Üretim şartlarına uyma

Yukarıda bahsedilen şartları sağlayan ve kredi notu da yüksek olan çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’ndan 10 milyon TL’ye varan kredileri rahatlıkla kullanabilir.

Genç Çiftçi Hibe Kredisi ile Sera Kurma

Sera kurmak isteyenler için Tarım Bakanlığı için farklı teşvikler verilmektedir. Bu teşviklerden birisi de Genç Çiftçi Hibe projesi olup, proje kapsamında 30.000 TL’ye kadar hibe (geri ödemesiz) ve 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi kullanılabilir. Bunun için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Başvuru sahibinin 18 ile 40 yaş aralığında olması
  • Başvurucunun ikamet ettiği ilçe/kasaba/köy nüfusunun 20 binden daha düşük olması
  • Bu şartları sağlayan genç çiftçilere gümrük vergisi muafiyeti, sigorta prim desteği, faiz desteği ve vergi indirimi gibi farklı fırsatlar da sunulmaktadır.

Mevcut Seralara Verilen Destekler

Serası olan ve burada üretim yapan çiftçiler için de farklı destekler verilmektedir. Bunun için çiftçilerin örtü altı sisteminde kayıtlı olması yeterlidir. Bu kapsamda verilen destekler şunlardır:

  • TARSİM Sera sigortası desteği: Sigorta poliçesindeki tutarın yarısı
  • Mazot ve gübre desteği: 13,34 TL/dekar
  • Sera bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadele desteği: 460 TL/dekar

Bunların dışında da farklı destekler vardır fakat onlar seraları direkt olarak ilgilendirmemektedir.

KOSGEB Sera Kredisi

KOSGEB, gerekli şartları sağlayan genç girişimcilere ve çiftçilere 50.000 TL’ye kadar hibe ve 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi vermektedir. Bu krediler ile sera kurulumu esnasındaki harcamaların bazı bölümleri karşılanabilir. Fakat KOSGEB’in kredi sistemi biraz farklı olup, sadece belli harcamaları kapsamaktadır. Çiftçilerin bunları detaylı olarak öğrenmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor. Aksi takdirde, KOSGEB desteklemesi hayal olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz