Ana Sayfa Banka Kredileri Seracılık Kredileri

Seracılık Kredileri

155 views

Kış mevsiminde tarımsal faaliyetlere devam etmek için kurulan seralar, oldukça maliyetli yapılardır. Girişimciler sıfırdan sera kurmak, çiftçiler ise mevcut seralarını büyütmek ve modernizasyonlarını yapmak için krediye ihtiyaç duyar. Bu noktada devlet destekli seracılık kredileri olduğu gibi, bankalar tarafından verilen ve uygun koşullara sahip olan seçenekler de vardır. Bunlar hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Seracılık Kredileri

Tarımsal üretimin daha fazla olması için devlet tarafından farklı teşvikler verilmektedir. Seracılık alanında verilen teşviklerin birisi, banka kredilerine ait faizlerin bir bölümünün devlet tarafından karşılanmasıdır. Gerekli şartlar sağlandığında devlet tarafından karşılanan faiz oranı %50 ile %75 oranında olmaktadır. Bu durum, çiftçilerin adeta faizsiz kredi kullanması anlamına gelir.

Bu kredilerden yararlanabilmek için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartların başında seranın en az 1 dönüm olması gelir. Bunun haricinde ise ilgili mevzuata uygun üretim yapılması gerekir. Bu şartlar sağlandığında takdirde, çok uygun koşullu krediler kullanılabilir.

Seracılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizdeki bankaların tamamı ya özel oluşturdukları seçeneklerle ya da ihtiyaç kredisi adı altında çiftçilerin bu isteklerine cevap vermektedir. Bu bankalardan bazıları ve şartları genel olarak şu şekildedir:

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, seracılık alanındaki en uygun krediyi veren bankadır. Bunun nedeni, devlet kurumu olması ve buna bağlı olarak devlet desteklemelerin bu banka üzerinden verilmesidir. Kişilerin kredi notuna göre farklı miktarlarda kredi verilirken bunların vadesi 60 aya kadar çıkmaktadır. Faiz oranı değişkenlik gösteren kredilerin ödeme planı 1, 3, 6 ve 12 ayda bir defa olacak şekilde ayarlanabilmektedir. Böylece hasat zamanı düşünülerek ödeme planı hazırlanabilir.

TEB

Sera kurmak ya da modernize etmek isteyenlere kredi veren bankalardan birisi olan TEB, 60 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Banka tarafından 1, 3, 6 ve 12 ayda bir esnek ödeme seçenekleri çiftçilere sunulmaktadır. Kredi için kişilerden:

İkametgah senedi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Tapu fotokopileri

Örtü altı belgesi

Kira sözleşmesi (Kiralık arazi içi yapılan başvurularda) talep edilmektedir.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, sera kurulumu ya da sera üzerinden yapılacak her türlü işlem için kredi vermektedir. Yapılan işlemlerin %75’i kadarı kredi olarak verilirken, burada da esnek ödeme seçeneği bulunmaktadır. Kredi için ipotek gösterilmesi durumunda vade 120 aya kadar çıkabilmektedir. Bu kredi için talep edilen belgeler şunlardır:

  • ÇKS Belgesi
  • Kimlik fotokopisi
  • Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi belgesi
  • Alınacak olan seraya ait ekspertiz belgesi
  • Yapım ya da tamirat için kredi talep ediliyorsa proforma ve kesin fatura

Bunların dışındaki bankalar da benzer şartlarda krediler vermektedir. Kredi talepleri değerlendirilirken istenen belgelerin eksiksiz ve kredi notunun da yüksek olması çok önemlidir. Bu şartları sağlamayanların başvuruları direkt olarak reddedilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz