Ana Sayfa Devlet Destekleri Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği 2019

Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği 2019

1.263 views

Tarım ve Orman Bakanlığı sayesinde arpa tohum desteği verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu destekleri alanlar ciddi anlamda maliyet avantajı elde etmektedir. Her yılın destekleri bir sonraki yıl yapılmaktadır. Sertifikalı tohum desteğini alan çiftçiler ödemelerini TC kimlik numaralarının son hanelerine göre bir ödeme yapılmaktadır.

Sertifikalı buğday ve arpa tohum desteği alan çiftçilerimizin belli dönemlerde başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer iyi bir şekilde başvuru yapılmazsa ve belli noktaları yerine getirmezlerse maalesef sertifikalı arpa ya da buğday desteği alamamaktadırlar. Arpa ve buğday desteği almak istiyorsanız yapmanız gereken adımları bir sonraki başlığımızda yer vereceğiz.

Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği Almak İsteyenler İçin Başvuru Süreci

Sertifikalı buğday arpa tohum desteği almak istiyorsanız bu desteği almak için önemli başvuru süreçlerini de içermektedir. Bu süreç için başvuruyu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız sizlere hemen yardım edelim.

Destek alabilmek için öncelikle çiftçinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Eğer bu sisteme kayıtlı değilse maalesef bu tohum desteğinden yararlanmanız da imkansız olacaktır. Bu sisteme kayıt yaptırmak için belli bir süreci işleyebilirsiniz. Bu sisteme kayıtlı olanlar ise kayıtlı oldukları Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde bu başvuruyu yapmaları gerekmektedir.

Daha sonra başvuru dilekçesini doldurmaları gerekecektir. Başvuru dilekçesinin içerisinde sertifika ve fatura bilgileri tohumluk bayisi/tohum üreticisi tarafından onay verildikten sonra çiftçi, sertifikalı tohum kullanılan araziye ait tüm gerekli bilgileri yazması gerekli kısma yazmalıdır ve daha sonra bu belgeyi bizzat kendisi tarafından imzalar. Formda yer alan sertifika ve fatura bilgileri gibi önemli bilgileri aynı zamanda tohum sertifikasındaki fatura bilgileri ile uyumlu ve eş olmalıdır. Aynı zamanda  

Tohumluk satış faturası; 1/7/2017 tarihi ve sonrası düzenlenmiş olmalıdır, tohumluk satış faturası tarihi, sertifika tarihinden önce olamaz. Fatura bilgileri bu anlamda çok önemli olmaktadır.

Aynı zamanda tohumluk sertifikası fotokopisinin de sistemde yer alması gerektiğini unutmayınız. Sertifikaların geçerliliği düzenlediği süreden sonra tam bir yıl geçerli olduğunu da bilmelisiniz. Aynı zamnda analiz raporunu da teslim etmeniz gerekmektedir. Analiz raporu da düzenlendiği tarihten sonra bir yıl geçerli olmaktadır.

Tüm bu dosyaları teslim ettikten sonra tohum desteğini rahatlıkla alabilirsiniz. Her yıl bu belgelerle başvuru yapmanız çok önemli olduğunu unutmayınız. Başvuru sürecini sürekli olarak takip edip başvuru sürecini kaçırmadan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği Miktarı Ne Kadar Olmaktadır?

Sertifikalı özellikle de yurt içi sertifikalı arpa ve buğday tohum desteği en son belirlenen rakamlara göre yine dekar başına 8,5 TL olarak hesaplanmaktadır. Her yıl bu fiyat değişebilmekte olduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz. Bu sene de fiyat oranları ise bu bahsettiğimiz fiyat oranlarında dekar başına yatacaktır.

Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği Ne Zaman Ödenecektir?

2019 yılı için Sertifikalı buğday arpa ve tohum desteği alacak olan kişilerin öncelikle belirtilen süreler içerisinde başvuru yapmış olmaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Başvurunun ardından 2019 yılı ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yatacaktır. Verilen desteklerin henüz geri ödemesi yoktur. Yani almış olduğunuz destekleri geri ödemenize gerek kalmayacaktır. Bu desteği alabilmek için de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerektiğinizi unutmayınız. Bu arada 2 yıl süre ile nadasa bırakılmış toprağı olan çiftçiler bu destekten yararlanamamaktadır. Henüz bu desteğin ne zaman ödeneceği ile ilgili bir bilgi verilmemiştir. Ziraat Bankasına giderek süreci takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz