Ana Sayfa Hayvancılık Büyükbaş Sığır-İnek-Düve Hayvancılığı Destekleri

Sığır-İnek-Düve Hayvancılığı Destekleri

336 views

Hayvancılıkla uğraşanların teşvik edilmesi ve üretimin arttırılması için farklı desteklemeler yapılıyor. Özellikle son yıllarda yaşanan kırmızı et sorunundan sonra bu desteklemelerin nispeten arttığı söylenebilir. Böylece büyükbaş hayvan üretimi arttırılarak, kırmızı et ithalatının son bulması ve ihtiyacın yurt içinden karşılanması amaçlanıyor. Bunun için de sığır-inek-düve hayvancılığı destekleri, gerekli şartları sağlayan üreticilere veriliyor.

Büyükbaş Hayvancılık Destekleri

Büyükbaş üretiminin arttırılması için verilen teşviklerin 2019 yılında da verilmeye devam edeceği açıklandı. Sığır, inek, düve, dana ve manda gibi hayvanlar için verilen desteklemelerin miktarı ise farklılık göstermektedir. Ayrıca bu ödemeleri alabilmek için üreticilerin ÇKS kayıtlarının olması gerekiyor. Bunun dışında bazı ödemeler için TÜRKVET (veteriner kaydı) de istenebilmektedir. Yapılan ödemeler genel olarak şu şekildedir:

  • Etçi ırklar anaç sığır: 350 TL
  • Besilik materyal anaç sığır: 350 TL
  • Sütçü, etçi ve kombine ırklar anaç sığır: 225 TL
  • Sütçü ve kombine ırklar ile melezleri anaç sığır: 70 TL (ilave)

Genel olarak ödemeler yukarıdaki gibidir. Bunun dışında yürütülen farklı projeler kapsamında yapılan ödemeler bulunmaktadır. 2018’de başlanan projenin bazı ödemelerin 2.’si yapılacak olup, bunların başvuru tarihleri 2019 yılı içerisindedir. Bunlar ise şu şekildedir:

  • 4 Ay ve üzeri buzağı: 350 TL – 02/05/2019 ile 01/07/2019 tarihleri arasında başvuru yapılabilir.
  • Soy kütüğüne kayıtlı buzağı: 500 TL – 02/05/2019 ile 01/07/2019 tarihleri arasında başvuru yapılabilir.

Yukarıda bahsedilen rakamların tamamı 1 hayvan için verilen miktarlardır.

Bunların haricinde ise besi desteği de verilmektedir. Besicilik yapanlara hayvan başına 250 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun için ise kesilen hayvanların karkas ağırlıklarının en az 220 kg olması zorunluluğu vardır. Bu desteklemenin alınabilmesi için üreticilerin Kırmızı Et Üreticileri Birliğine, eğer bulundukları yerde söz konusu birlik yoksa il/ilçe tarım müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor.

Büyükbaş Hayvancılık Kredileri

Büyükbaş hayvan üretiminin arttırılması için Ziraat Bankası üzerinden uygun koşullu krediler verilmektedir. Bu kredilerin faizlerinin belli bir bölümü devlet tarafından karşılanmakta ve bundan dolayı insanlar ciddi bir rahatlık yaşamaktadır. Süt ırkı olan ve en az bir defa doğum yapan hayvanlardan alan üreticilere 36 ay vadeye kadar kredi verilmektedir. Buna benzer bir kredi, et ırkları için de verilmektedir. Dolayısıyla da sermaye konusunda sorun yaşayanlar, gerekli şartları sağlamaları durumunda, bahsedilen kredilerle yatırımlarını gerçekleştirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz