Ana Sayfa Banka Kredileri Süt Sığırcılığı Kredisi ve Şartları

Süt Sığırcılığı Kredisi ve Şartları

190 views

Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların desteklenmesi adına faaliyet gösteren Ziraat Bankası, uygun şartlarda kredi vermektedir. Bu kredilerden birisi de süt sığırcılığı ile ilgili olup, böylece süt üretimi teşvik edilmektedir. Süt sığırcılığı kredisi ve şartları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Süt üretimi, halkın sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için çok büyük önem taşır. Süt gibi önemli bir gıdanın ithal edilmesi durumunda farklı sıkıntılar yaşanacağı için devlet tarafından bu konuya özel bir önem verilmektedir. Yapılan desteklemeleri, hak etmeyenlerin kullanmaması için ve beklenilen etkiyi yapması için bazı şartların sağlanması istenmektedir.

Süt Sığırcılığı Kredisi Kimlere Verilir?

Süt sığırı yetiştiriciliği, uygun ırklarla yapılan bir işlemdir. Uygun olmayan ırkların tercih edilmesi durumunda üretim seviyesi beklenilen gibi olmayacaktır. Bundan dolayı süt sığırcılığı kredisi için gerekli olan şartlardan birisi uygun ırk seçimidir. Bu ırklardan desteklenenler şunlardır:

  • Manda
  • Angus
  • Holstein siyah alaca
  • Holstein kırmızı alaca
  • Jersey
  • Brownswiss
  • Simental
  • Esmer mentofon

Yukarıdaki ırkların olduğu tesis için kredi desteği sağlanırken, benzer şekilde mevcut tesislerin modernize edilmesi ve biraz daha büyütülmesi için de kredi destekleri sağlanmaktadır. Ayrıca bu şartları sağlayan ya da sağlayacak olan kişilere eğitim de verilmektedir. Böylece üreticilerin başarılı olmaları daha kolay bir hale gelmektedir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Kredisi

Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredinin en önemli şartlarından birisi, hayvan sayısıdır. Banka, 50 ya da daha fazla hayvanı olan kişilere bu krediyi vermektedir. Bunun nedeni ise üretimin fazla olmasının istenmesidir. Ciddi bir yatırım için destekleme verilirken, düşük bütçeli yatırımlar desteklenmemektedir. Benzer durum kanatlılar da uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası bu krediyi Tarım Kredi Kooperatifi ile birlikte organize etmektedir. Bundan dolayı başvuru yapacak olan kişilerin ÇKS kayıtlarının olması zorunludur. Sisteme kayıt olmayan çiftçilerin bu krediyi kullanması söz konusu değildir.

Kredinin şartları, değişkenlik gösterse de genel itibari ile 750.000 TL’ye kadar olan krediler faizsiz iken, daha yüksek olan miktarlar için %4 faiz (yılık) alınmaktadır. Bundan dolayı son derece uygun koşullardan kredi kullanıldığı söylenebilir.

Ziraat Bankası dışında TKDK tarafından IPARD projeleri kapsamında hibe, düşük faizli ve faizsiz krediler verilmektedir. Yine benzer şekilde KOSGEB de süt üreticilerini desteklemektedir.

Süt Sığırcılığı Kredi Başvurusu

Süt sığırcılığı için kredi talep edenlerin bizzat Ziraat Bankası şubelerine giderek bilgi alması gerekiyor. Banka, başvuru sahibinin kredi notunu ve talep ettiği kredi miktarını dikkate alarak başvuruyu değerlendirmektedir. Bundan dolayı, yapılan başvuruların bir kısmı reddedilmektedir. Kredi notu yüksek olan ve yukarıda bahsedilen şartları sağlayanların talepleri ise genellikle onaylanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz