Ana Sayfa Devlet Destekleri Süt Sığırcılığı ve Besiciliği Devlet Destekleri

Süt Sığırcılığı ve Besiciliği Devlet Destekleri

192 views

Hayvan ürünlerinin üretimi, bir ülkenin ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Ülkemiz, bundan dolayı hayvan yetiştiricilerini teşvik etmek için farklı destekler vermektedir. Süt sığırcılığı ve besiciliği devlet destekleri, bazen maddi (para) olarak verilirken, bazen de eğitimler şeklinde verilmektedir. Verilen destekler sayesinde, et ve süt üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Verilen desteklerin tamamı direkt devlet kurumları tarafından verilmemektedir. AB ile ortak yürütülen projeler kapsamında verilen destekler de vardır. TKDK-IPARD projeleri, bunlardan birisi olup, sağladığı önemli destekle dikkat çekmektedir.

Süt Sığırcılığı Devlet Destekleri

Süt sığırcılığı için verilen destekler oldukça geniştir ve bunlardan yararlanan üreticilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, yeterli sayının olması durumunda kurslar açmakta ve eğitimler vermektedir. Bu eğitimlerde sığırların ırkları, nasıl beslenmeleri gerektiği, bakımları, hastalıkları ve bunlara benzer konular anlatılmaktadır. Antalya’dan Muş’a varıncaya kadar ülkenin farklı noktalarında bu eğitimler verilmeye devam etmektedir.

Bunun dışında verilen maddi destekler de vardır. Bunlar KOSGEB, IPARD ve farklı projeler kapsamında verilmektedir.

IPARD Süt Sığırcılığı Hibe Kredisi

Modern süt üretimini teşvik etmek için destekleme veren IPARD, farklı şartların sağlanmasını istemektedir. Bundan dolayı başvuru yapan herkese bu desteklemelerin verileceğinin düşünülmemesi gerekiyor. Bu kredi ile şartlar ve detaylar şu şekildedir:

  • Hibe krediden yararlanabilmek için en az 10, en fazla 120 süt ineğine sahip olunmalıdır.
  • Geliştirilecek projelerde maliyeti en az 15.000 Euro, en fazla 1.000.000 Euro olmalıdır.
  • Verilecek kredi yapım işleri, ekipman alımı, görünürlük harcaması ve hizmet alımı alanlarında kullanılabilir.

Bu proje kapsamında verilen kredinin %50 ile %65 arasında değişen oranlardaki bölümü hibedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, verilen kredinin kullanım alanlarıdır. Dikkat edilirse verilen kredi ile arazi, hayvan alımı, vergi, harç ödemesi yapılamayacağı görülecektir.

KOSGEB Kredisi

KOSGEB tarafından verilen krediler, gerekli şartların sağlanması durumunda hibe ya da faizsiz olacak şekilde verilmektedir. Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta ise KOSGEB prosedürleridir. Bu kurumdan kredi alabilmek için uygulamalı girişimcilik sertifikasına sahip olunması ve yapılacak yatırımların projelendirilmesi gerekiyor. KOSGEB tarafından verilen krediler de IPARD projesindeki şartlar kullanılmaktadır. Daha farklı alanlar için harcama yapılamaz.

Besicilik Devlet Destekleri

Besicilik için verilen devlet destekleri de benzerdir. KOSGEB, IPARD ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından farklı desteklemeler verilmektedir. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı, hayvan başına verilen 200 TL’lik destektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından et üretimini arttırmak için belli şartları sağlayan hayvanlar için 200 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun için hayvanın 1 yaşından büyük olması ve karkas ağırlığının 200 kg’ı geçmesi gerekiyor. Diğer resmi prosedürler de tamamlandığında 300 hayvana kadar destekleme alınabilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Bir kamu kurumu olan Ziraat Bankası, süt sığırcılığı ve besiciliği alanında krediler vermektedir. Bu kredilerin vadesi 60 aya kadar iken faiz oranları ise uygun seviyelerdedir. Kredi notu yeterli seviyede olan ve ÇKS belgesi bulunan üreticiler buradaki krediler için başvuru yapabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz