Ana Sayfa Banka Kredileri Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi

Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi

82 views

Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması için bankalar tarafından farklı şartlara sahip krediler verilmektedir. Bunlar sayesinde çiftçiler, maddi anlamda zorluk çekmemekte ve üretimlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bankalar tarafından hayvancılıkla uğraşan çiftçilere verilen kredilerden bir tanesi de Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisidir.

Süt Sığırcılığı ve Besicilik kredisi adı altında sağlanan maddi destekten yararlanmanın şartları ile bu krediye ilişkin tüm merak edilen soruları bu yazımızda sizler için derledik.

Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık yapanlara kredi veren farklı bankalar bulunsa da bunlardan bazılarının şartları çok daha caziptir. Devlet kurumları ve farklı kuruluşlarla ortak yürütülen projelerden alınan destekler sayesinde çiftçiler, düşük faiz oranı ve uygun vade koşulları ile desteklerden yararlanabilmektedir. Bu bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası
  • Şekerbank
  • Halkbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası

Ziraat Bankası, TEB ve Halkbank, standart çiftçi kredilerini bu alanda da kullandırırken, Şekerbank tarafından hazırlanan özel bir kredi seçeneği bulunmaktadır.

Şekerbank Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi

Şekerbank tarafından, hayvancılığın çok daha modern şartlarda yapılması için üreticilere uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Sağlanan bu destek ile hayvan alımı, barınak yapımı, yem üretim ünitesi kurulumu, süt depolama sistemleri ve soğutma tankları alımı gibi farklı işlemler yapılabilir. Kısacası hayvancılığı, daha modern hale getiren bütün yatırımlarda söz konusu kredinin kullanılabileceği, banka tarafından belirtilmektedir.

Şekerbank, yapılan harcamaların faturalandırılmasını talep etmekte ve yukarıda bahsedilen alanlardaki harcamalara ait faturaların %75’i kadarını kredi olarak vermektedir. Geriye kalan %25’lük kısım ise peşin olarak ödenecektir.

Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi Şartları

Şekerbank tarafından verilen kredinin farklı şartları vardır ve bu şartlar harcama yapılacak alanlara göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 60 aya varan vade seçenekleri
  • Kredinin hayvan alımlarında kullanılması durumunda vade 18 ay ile sınırlı
  • Yılda 1 defa ödeme imkanı
  • Süt hayvancılığı kredisi için en az 5 hayvana sahip olunması ya da kredi ile en az bu seviyeye çıkılması
  • Besi hayvancılığı kredisi için 10 ve üzeri hayvana sahip olma ya da kredi ile bu seviyeye çıkma
  • Kredi ile temin edilecek hayvanların damızlık belgesi ve Türkvet Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması

Yukarıda yer alan şartların haricinde, başvuru yapacak olan kişilerin kredi notlarının yeterli seviyede olması gerekiyor. Böylece hayvan üreticilerinin başvuruları direkt kabul edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz