Ana Sayfa Banka Kredileri Tarım Aletleri (Ekipman) Kredisi Veren Bankalar

Tarım Aletleri (Ekipman) Kredisi Veren Bankalar

161 views

Tarımsal faaliyetlerin etkili bir şekilde yapılması için geliştirilen ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlar sürekli olarak geliştirilmekte ve daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Tarım aletleri (ekipman) kredisi sayesinde çiftçiler, bu aletleri alabilmekte ve böylelikle daha fazla mahsul elde edebilme imkanı yakalamaktadır. Nitekim hali hazırda birkaç tane banka çiftçilerimize özel olarak tarım ekipman kredisi vermektedir.

Bu kapsamda hangi bankaların tarım aletleri kredisi verdiğini sizler için bu yazımızda derledik.

Tarım Aletleri (Ekipman) Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi için bankalar, bazen devlet tarafından verilen teşvikle, bazen AB gibi farklı uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan projeler sayesinde normalden daha uygun şartlarda kredi vermektedir. Bunun dışında ihtiyaç kredisini bu amaçla çiftçilere veren bankalar olduğu da bilinmelidir. Bütün bunlar değerlendirildiğinde sunulan şartların farklılık gösterdiği söylenebilir. Bunlar hakkındaki ayrıntılı bilgiler şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası Tarım Aletleri Kredisi

Tarım ve hayvancılık alanında verdiği uygun koşullu kredilerle dikkat çeken Ziraat Bankası, devletin farklı kurumları tarafından direkt olarak desteklenmektedir. Bundan dolayı da faiz oranlarının diğer bankalardan çok daha uygun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ziraat Bankası, sıfır ve ikinci el aletler için kredi desteği sağlamaktadır. Fakat çiftçilerin bu aletler için en az %25 oranında peşin ödeme yapması gerekiyor. %75’lik bölüm ise banka tarafından verilen 72 aya varan vade ve düşük faiz oranlı kredi ile ödenebilir.

Çiftçiler, ipotekli olan kredi seçenekleri de kullanabilir. Bunun için ipotek ettirilecek tarla ya da taşınmazların tapusunun başvuru esnasında bankaya getirilmesi gerekiyor. Ayrıca ÇKS belgesi, nüfus cüzdanı ve diğer istenen belgeler de başvurudan önce hazır edilmelidir.

  • Şekerbank Tarım Aletleri Kredisi

Şekerbank tarafından verilen tarım aletleri kredisi en fazla, alınacak olan aletin faturasının %75’i kadar olabilmektedir. Diğer kısmın peşin olarak ödenmesi burada da zorunluluktur. Banka mibzer, pnömatik ekim makinesi, sulama makinesi, biçerdöver, goble, pulluk, ot biçme makinesi ve malya makinesi gibi aletler için kredi vermektedir. Faiz oranları uygun olup vade ise 60 aya kadar tercih edilebilmektedir.

  • İş Bankası Tarım Aletleri Kredisi

İş Bankası, 48 aya varan vade seçenekleri ile çiftçilere tarım aletleri kredisi vermektedir. Sıfır ya da ikinci el aletler için verilen kredinin faiz oranı ise genellikle ihtiyaç kredisine yakın olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz