Ana Sayfa Devlet Destekleri Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Faiz Oranı ve Vadesi

Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Faiz Oranı ve Vadesi

213 views

Tarım kredi kooperatifi tüm çiftçilere mali olarak destek vermeye çalışmaktadır. Çiftçilerimiz zor durumda kaldıklarında onlara yardımcı olarak tarım kredi kooperatifi gelmektedir. Çiftçilerimiz bu kurumdan birçok kredi desteği alabilmektedirler. Bu kredi desteklerini sizlerle şu şekilde sıralayabiliriz.

Tarım Kredi Kooperatifi Yapılandırma Kredisi

Tarım kredi kooperatifi son torba yasa ile birlikte ortaya çıkan yapılandırma yasası içerisinde çiftçilerimizin borçlarını yapılandırmak için kredi desteği verebilmektedir. Bu kredi desteği için öncelikle 31 Aralık 2016 yılından önce borcunuzun olması ve ödenmemiş olması gerekmektedir. Çekmiş olduğunuz kredinizin tarımsal faaliyetlerde kullanmış olmanız önemlidir.

Yoksa yapılandırma yasasından yararlanmanız da mümkün olmayacaktır. Tarım kredi kooperatifinden alabileceğiniz yapılandırma kredisi size elden verilmez, direkt borcunuzun olduğu kuruma yatacaktır. Sizler de 5 taksitle borcunuzu  Tarım kredi kooperatifi bünyesine yatırmanız gerekmektedir. Tarım kredi kooperatifi borcunuzun kapanmasına olanak sağlarken borcunuzdan dolayı oluşan faiz oranı yüzde 5 gibi bir faiz uygulanmaktadır. Bu faizden oluşan borcunuzun yüzde ellilik kısmını da Hazine Müsteşarlığı tarafından ödenmektedir.

Hayvancılık Üretim İle İlgili Verilen Kredi Destekleri

Tarım Kredi Kooperatifi hayvancılık üretimine oldukça önem vermektedir. Bu açıdan hayvancılık üretimi ile ilgili çalışmalar yapacak çiftçilere direkt bu kredileri verilebilir. Özellikle de damızlık süt sığırı yetiştirmek isteyenler üst sınır 12 milyon 500 TL olmak kaydıyla kredi çekebilmektedirler. Bu krediden almak isteyen çiftçilerimizin faiz oranları duruma göre de değişebilmektedirler. Örneğin bu kredi desteğinden yararlanmak istediniz ve 750 bin TL para çektiniz. Bu parayı çektikten sonra yatırım dönemi için yüzde yüz ve aynı zamanda yüzde 50 faiz indiriminden de yararlanabilmeniz de mümkün olmaktadır. Bu faiz indiriminden damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiricileri de aynı şekilde yararlanabilmektedir.

Damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve satım işlerinin yapılması, küçükbaş hayvan besiciliği ve satılması, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği ve bununla birlikte su ürünleri hayvanları yetiştiriciliği gibi sektörlerde yer olan kişiler yüzde yüz indirimi sayesinde hayvancılık üretimine Tarım kredi kooperatifleri tarafından rahatlıkla kredi çekilebilmektedir.

Bitkisel Üretim İle İlgili Verilen Kredi Destekleri

Tarım kredi kooperatifi hayvansal ürünlerle ilgili verdikleri kredinin yanı sıra bitkisel üretim ile ilgili de verilen krediler bulunmaktadır. Bununla birlikte tarımsal ürünlerinin yapımında kredi desteğini almanız da mümkün olmaktadır.

Kontrollü örtü altı yatırımı için üst limiti 10 milyon lira olmaktadır. Bu miktara kadar rahatlıkla kredi çekebilmeniz de mümkün olacaktır. Ayrıca krediyi çekerken 750 bin TL’ye kadar kredi çekerseniz yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir faiz indirimi ile karşı karşıya kalmaktadır. Yurtiçi üretimleri ya da yurt dışı üretim ile ilgili olan tüm bitkisel üretimlerde bu kredileri almak gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Bitkisel üretim ile ilgili verilen kredilerle ilgili bilgi almak için Tarım kredi kooperatifine başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz