Ana Sayfa Devlet Destekleri Tarım Kredi Kooperatifinden Alınabilen Hibe ve Destekler

Tarım Kredi Kooperatifinden Alınabilen Hibe ve Destekler

382 views

Tarım Kredi Kooperatifi 1863 yılında tarımı ve üretimi desteklemek amacıyla kurulmuş ülkemizdeki önemli kuruluşlar arasında gelmektedir. Bugün de hala daha birçok çiftçiye destek vermekte ve üretimin ülkemizde önemli yerlere gelmesine neden olmaktadır.

Bu kooperatif çiftçileri desteklerken hem oldukça düşük faiz oranlarını sunmakta hem de oldukça iyi miktarlarda krediler sağlamaktadır. Aynı zamanda da geri ödeme gibi durumlarda da çiftçilerimize ciddi destekleri olmaktadır. Bu yazımızda Tarım Kredi Kooperatiflerinden çiftçilerin alabilecekleri hibe ve destek miktarlarından bahsedeceğiz. Bu arada önemli bir hatırlatma yapalım. Eğer bu hibe ve destekleri alma sırasında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız mutlaka çiftçi kayıt sistemine de kayıt yaptırmanızı öneririz.

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi

Özellikle son torba yasa ile birlikte çıkan ve çiftçilerin var olan borçlarını yapılandırma konusunda yardımcı olan Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin önceden olan ve ödeyemediği borçları yapılandırmaktadır. Bu borçları yapılandırırken çiftçiye elden herhangi bir şekilde ücret ödememekte var olan borcunun olduğu kuruma gerekli ödemeleri gerçekleştirmektedir. Çiftçinin önceden ödeyemediği borcun şu zamana kadar olan faiz miktarını ise devlet kendi imkanları ile karşılamaktadır. Tarım kredi kooperatifi aynı zamanda bu borcun ödenmesi için 5 taksit gibi bir ödeme oluşturmakta ve çiftçinin hasat sonrasına ödeme günlerini denk getirmeyi amaçlamaktadır.

  • Kısa Vadeli İşletme Krediler

Bu kredi bir yıl vade ile tarımsal faaliyetlerin  tohumluk, fide, fidan, kimyevi gübre, zirai mücadele ilacı, karma hayvan yemi, akaryakıt gibi ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde giderilmesi için çiftçilere verilmektedir.

  • Tohumluk Kredileri

En çok bir yıl vade ile verilen ve patates gibi ürünlerin üretimini arttırmak amacıyla verilen krediler arasında yer almaktadır.

  • Orta Vadeli Krediler

İşletmenin bir yıl ile 5 yıl arasında değişen vadeli oranlarda üretim ile ilgili destek alabileceği kredilerdir.

  • Destekler

Mazot, gübre ve diğer ürünlerle ilgili Tarım Kredi Kooperatiflerinin dekar başına verdiği tarımı arttırma amacı taşıyan ve miktar olarak değişebilen desteklerdir. Bu destekleri alabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz