Ana Sayfa Devlet Destekleri Tarım Kredi Kooperatifinden Ne Kadar Kredi Alabilirim

Tarım Kredi Kooperatifinden Ne Kadar Kredi Alabilirim

37 views

Tarım Kreid Kooperatifleri çiftçileri desteklemek amacıyla kredi desteklerini çiftçilere sunmaktadır. 1863 yılından beri çiftçilere destek ve hibe vermekte olan Tarım Kredi Kooperatifleri tüm ülkede üretimin artmasına ve üretimin çoğalmasına destek sağlamaktadır. Sizler de çiftçi iseniz ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin verdiği uygun kredi desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, sizlere bazı alabileceğiniz kredilerden bahsedebiliriz.

Tarım Kredi Kooperatifleri Kredi Miktarları

Tarım kredi kooperatifleri kısa, orta ve uzun yollu vadelerde kredi imkanları vermektedir. Bu kredilerin vade oranları farklı olduğu gibi geri ödemeli kredi miktarları da oldukça farklı olmaktadır. Bu kredi olanaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kooperatifliğe üyeliği bulunan çiftçilere verilen kredi miktarları 50.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Özel şahıs ve sözleşmeli şahıs hadlerine verilen kredi miktarları 250.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Merkez birliği onaylı kredi tutarı olarak verilen kredi miktarları 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıda verilen kredi miktarları vade oranlarına ve istenilen miktarlara göre değişmektedir. Tarım Kredi kooperatiflerinden alınacak kredi miktarını belirleyen en önemli nokta ise krediyi alan çiftçinin gelirinin ne olduğudur. Gelire göre kredi miktarı belirlenmektedir. Çiftçilerin düzenli bir gelirleri olmadığı için miktar belirlerken yapılacak en önemli nokta taşınmazların kayıtlarıdır. Ne kadar taşınmazı olduğu kaydedilir ve buna göre kredi miktarı belirlenir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Kredi Alırken İstenecek Belgeler

  • 20 bin TL’ye kadar verilecek olan krediler için Tarım Kredi Kooperatifleri herhangi bir teminat sizlerden istememektedir ama bu krediyi alabilmek için de ekstra iki kişiyi kefil olarak göstermeniz şarttır.
  • 20 bin TL üzeri için kredi çekmek isterseniz taşınmazlardan herhangi bir mal varlığınızı mutlaka ipotek olarak göstermek zorundasınızdır.
  • Kooperatiflerden alınacak olan kredilerden 2 ortak kefalet şartı olarak belirlenmektedir.
  • 30 bin TL ile 40 bin TL arasındaki krediler için 2 kefilin yanı sıra 2 adet de kamu görevlisinin mutlaka kefil olması gerekmektedir.
  • 20 bin TL ile 30 bin TL arasındaki krediler için 2 kefil aynı zamanda da 1 kamu görevlisini kefil olarak göstermek gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz