Ana Sayfa Devlet Destekleri Tarım Kredi Kooperatifleri Ekipman Destekleri

Tarım Kredi Kooperatifleri Ekipman Destekleri

758 views

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen krediler, çiftçilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi ekipman noktasındaki ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Ekipman desteklerinden yararlanmak için gerekli olan tek şart, kooperatif üyesi olunmasıdır. Çünkü üye olmayan kişiler, kesinlikle desteklenmemektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri ekipman destekleri hakkında merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifleri Ekipman Destekleri Nelerdir?

Çiftçiler tarafından oluşturulan bu kuruluş, farklı ihtiyaçlar için farklı desteklemeler verilmektedir. Kuruluş tarafından verilen krediler farklı sınıflara ayrılmış durumdadır. Bunlar incelendiğinde, ekipman alımı için kullanılacak birden fazla seçenek olduğu görülecektir. Bu seçenekler ve bunlara ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yatırım Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen yatırım kredileri, tamamen ekipman için ayrılmış durumdadır. Burada hem tarımsal faaliyetlerle, hem de hayvancılıkla uğraşanların kullanacağı ekipmanlar için desteklemeler verilmektedir.

Tarımsal Araç-Gereç Kredileri

Tarımsal alanda faaliyet gösteren bir işletmenin faaliyetlerine devam etmesi için gerekli olan ekipman ve araçların alınması için Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sağlanan destektir. Bununla biçerdöver, traktör, her türlü tarımsal ekipman ve örtü malzemeleri gibi farklı ihtiyaçlar giderilmektedir. Kuruluş tarafından verilen bu destekten yararlanmak için Zirai Kredilendirme Belgesi ve Deney Raporu sunulması zorunludur. Verilen kredilerin faiz oranları değişken olup, vade ise 48 aya kadardır.

Hayvancılık Yatırım Kredileri

Her türlü hayvancılık ekipmanı için verilen bir kredi türüdür. Burada da vade 48 aydır. Söz konusu krediden yararlanan kişiler, gerekli şartları sağlaması (Bakanlık tarafından belirleniyor) durumunda, daha düşük faizli kredi kullanma imkanı yakalamaktadır.

Belge Karşılığı Krediler

Buradaki destekleme ile 2. el traktör, pat pat, süt sağma ve depolama sistemleri, slaj yapma ve yem karma makineleri, ilaçlama ve gübreleme makineleri, kamyon ve benzer araç gereçler alınabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri, bu araçların tedarikini sağlamakta ve kredileri de 4 yılda ödeme imkanı vermektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Ekipman Destekleri Ne Kadar?

Yukarıda verilen kredilerin miktarları, kişilerin durumlarına ve başvuru yapılan yerlere göre değişmektedir. Normalde üst sınır 50.000 TL olmasına karşın, bölge birliklerine yapılacak başvuru ile 250.000 TL’ye kadar kredi kullanılabilir. Ayrıca bölge birlikleri 500.000 TL’ye kadar olan kredileri onaylama yetkisine sahiptir. Merkez birliklerindeki yetki ise 3.000.000 TL’dir. Dolayısıyla, çiftçilerin her türlü ihtiyacının karşılayacak büyüklükte kredi kullanması mümkündür.

Kullanılacak krediden önce TARSİM yaptırılması zorunlu değildir fakat bunun yapılması sayesinde faiz indirimlerinden yararlanma imkanı ortaya çıkmaktadır. Bunun dışındaki detaylar, kişilerin faaliyetlerine (arazi miktarı, kiralanan alanların büyüklüğü, ÇKS, vb.) göre farklılık göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz