Ana Sayfa Banka Kredileri Tarım Kredi Kooperatifleri Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri Kredileri

81 views

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçileri desteklemek için faaliyet gösteren bir kuruluştur. Özellikle kredi desteği noktasında sunmuş olduğu alternatifler sayesinde, çiftçiler maddi anlamda ciddi bir rahatlık yaşamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri kredileri, farklı alanlarda verilmek üzere sınıflara ayrılmış durumdadır. Bu konu ile merak ettiğiniz soruların cevaplarını ve kredilere ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşletme Kredileri (Kısa Vadeli Krediler)

Adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli vadelerle verilen kredilerdir. Bunlar sayesinde çiftçiler acil ihtiyaçlarını giderme imkanı yakalamaktadır. İşletme kredileri şunlardır:

Ayni Kredi

Gübre, yem, tohum, tarımsal ilaç, fide, fidan, motorin, kömür, gübre ve benzer ihtiyaçların karşılanması adına verilen kredi türüdür. Bu tür ihtiyaçlar için kullanılan kredinin vadesi 1 yıldır. Fakat bu kredi su ürünleri yetiştiriciliği ve besicilik amaçlı kullanılırsa, vade 18 aya kadar çıkmaktadır.

Hizmet Bedeli Krediler

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sahip olunan ya da hizmet alımı yaptığı araç gereçlerden kullanılması için verilen bir kredidir. Krediye ilişkin daha detaylı bilgi, il/ilçe merkezlerinden alınabilir.

Nakit Kredi

1 yıl vade ile nakit olarak verilen kredidir.

Sigorta Primi Kredisi

Tarımsal üretimlerin ve hayvanların sigortalanması için sağlanan destektir. Bu krediler ile ürünlerini ve hayvanlarını garanti altına alan çiftçiler, devlet destekli olarak verilen ve faiz oranı %0 ile %0,75 arasında değişen kredileri kullanabilmektedir.

Toprak Analizleri Kredisi

Çiftçilerin toprak yapısını öğrenmesi ve gübre türü ile miktarını buna göre ayarlaması için analiz yaptırması gerekiyor. Bu analizin yapılabilmesi için verilen kredidir.

Yatırım Kredileri (Orta Vadeli Krediler)

Tarımsal Araç-Gereç Kredileri

Tarımsal faaliyetler için gerekli olan araç gereçlerin alınabilmesi için verilen kredilerdir. Bu kredilerin vadesi 48 aya kadar çıkmaktadır. Ayrıca kredi başvurusu yapanların deney raporu ve zirai kredilendirme belgesine sahip olması gerekiyor.

Hayvancılık Yatırım Kredileri

Hayvancılık ile ilgili yapılacak her türlü yatırım için 4 yıl vade ile verilen kredidir. Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, arı kolonisi, ipekböcekçiliği ve kümes hayvanları malzemeleri, bu kredi ile temin edilebilir. Ayrıca koşulları uygun olan çiftçiler, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen düşük faizli kredilerden de yararlanabilir.

Belge Karşılığı Krediler

Traktörün yanında ihtiyaç duyulabilen her türlü araç ve gerecin (kamyon, kamyonet, pat pat, biçerdöver, süt sağım sistemleri, yem karma ve slaj üretme makineleri, biçerdöver vs.) alınması için 4 yıl vade ile verilen kredidir.

Tüketim Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri üyelerinin tarımsal kredi kapsamında olmayan ihtiyaçlarının karşılanması için verilen kredidir.

Vadeli Faizsiz Krediler

Gerekli şartları sağlayan kooperatif üyelerinin kullandıkları faizsiz kredilerdir.

Genç Çiftçi Kredisi

Bakanlar Kurulu kararıyla verilen hibe kredileri almaya hak kazananlara, daha yüksek projeleri gerçekleştirmesi için verilen kredidir.

Yukarıda belirtilen krediler, sadece kooperatif üyeleri tarafından kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz