Ana Sayfa Devlet Destekleri Tarım Kredi Kooperatifleri Tarımsal Destekleri

Tarım Kredi Kooperatifleri Tarımsal Destekleri

119 views

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçileri desteklemek için kurulmuştur. Kuruluşu detaylı olarak incelendiğinde, köklerinin 1800’lü yıllara kadar gittiği görülecektir. Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle daha etkin bir konuma gelen Tarım Kredi Kooperatifleri, günümüze kadar desteklemeler vermeye devam etmiştir.

Adından da anlaşılacağı üzere tarımsal faaliyetler üzerine yoğunlaşan kooperatif, farklı şartlara sahip olan kredileri, çiftçilerin kullanımına sunmaktadır. Burada verilen destekler sayesinde maddi anlamda çiftçiler nispeten rahat etmekte ve faaliyetlerine daha sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen Destekler

Öncelikle bu kooperatifin çiftçiler tarafından oluşturulduğunun bilinmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak da çiftçilerin ihtiyaçları net olarak bilinmektedir. Böylelikle hazırlanan kredi seçenekleri, beklentileri rahatlıkla karşılamaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen krediler genel olarak kısa ve orta vadeli diye iki ana sınıfa ayırmak mümkündür. Buradan alınan destek, ilgili alanda kullanılmak zorundadır. Genellikle nakit para yerine hizmet ya da ürün verilir. Böylelikle, kooperatifin amacı dışında kullanılması engellenmiş olur.

Tarımsal destekler incelendiğinde kısa vadeli olanların genellikle 12 aylık ödeme planına sahip olduğu görülecektir. Orta vadeli seçenekler ise 48 aya varan seçeneklere sahiptir. Dolayısıyla da çiftçiler kendi durumlarına bağlı olarak bunlardan istediklerini tercih edebilir. Verilen desteklemelerin alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tohum, yem, gübre, fidan, fide ve benzer ihtiyaçların karşılanması için 1 yıl vadeli seçenekler
  • Tarımsal faaliyet için ihtiyaç duyulan hizmet alımı ya da araç gereç kullanımı desteği
  • Nakit ihtiyacının karşılanması
  • Tarımsal faaliyetler için kullanılacak araç alımı için 4 yıl vadeli kredi
  • Her türlü hayvancılık malzemesi için 4 yıl vadeli kredi
  • Tarım ve hayvancılık alanında kullanılacak biçerdöver, traktör, süt sağma ve depolama sistemleri, slaj üretme makineleri ve benzer araç gereçler için 4 yıl vadeli kredi
  • Ürünlerin, hayvanların ve arazilerin sigortalanması için destek

Burada Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen ve direkt tarımsal faaliyetlerde kullanılacak desteklemeler yer almaktadır. Bu alandaki ihtiyaç için tüketim kredisi adı altında destek verilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen desteklerden yararlanmak, Tarım ve Orman Bakanlığı destekli verilen düşük faizli kredilerden yararlanmayı kolaylaştırmaktadır. Bütün bunlar dikkate alındığında, söz konusu kooperatifin, ülkemizdeki tarımsal faaliyetlerdeki yerinin çok önemli olduğu görülecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz