Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Tavuk Çiftliğine Devlet Destekleri

Tavuk Çiftliğine Devlet Destekleri

89 views

Tavuk çiftliği kurmak bir çok hayvan yetiştiricisi için çok büyük hayal olmaktadır. Devlet son zamanlarda yaşanan ithal hayvan alımını en aza indirmek ve bunun yanı sıra fazladan hayvan üreticisi oluşturmak adına önemli destek imkanlarını devreye sokmuştur. Bunlardan en önemlisi ise KOSGEB tarafından verilen devlet destekli hibe imkanları olmaktadır. Bunun yanı sıra devlet ile anlaşmalı olarak düşük faizle tavuk çiftliği kredilerini de Ziraat Bankası üzerinden alabilmeniz de mümkündür. Tüm bu hibe ve kredi destekleri için mutlaka yapmanız gereken en önemli nokta çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaktır. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın sürede en yakın Tarım il müdürlüklerinden ya da Tarım ilçe müdürlüklerinden kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer kaydınız bulunuyor ise gidip kaydınızı güncel tutmaya özen göstermelisiniz.

Tavuk Çiftliğine Devlet Destekleri Nelerdir?

Devlet desteklerini sürekli olarak tavukçuluk üzerinde devam ettirmektedir. Bu noktada devlet desteği derken hibe olarak kabul edebilirsiniz. Hibe fırsatlarından yararlanmak için bazı önemli noktalara dikkat ediyor olmanız gerekmektedir. Bu önemli noktalar olarak adlandırdığımız şey ise KOSGEB kurslarıdır. Eğer hibe fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız aşağıda yer alan adımlara çok dikkat etmeniz gerektiği gerçeğini de sizlere tekrardan hatırlatmak isteriz.

  • Öncelikle en yakın KOSGEB kursuna gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu hibeyi alma imkanınız bulunmaz.
  • KOSGEB kurslarına katılım yaptıktan sonra belli dersleri görürsünüz. Bu dersleri gören kişiler girişimcilik sertifikası alır. Daha sonra girişimcilik sertifikası ile e kobi kaydı oluşturulması mümkün olmaktadır.
  • E kobi girişini internet üzerinden yapmanız gerekmektedir. E kobi girişinizi yaptıktan sonra yeni girişimcilik destek programı başvurusunu gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Kendisine öze olarak verilen tarih/saat geldiğinde hazırladığı sektöre ait iş planını sunar ve onaylatarak istenilen resmi evrakları teslim eder.
  • Son olarak da ortalama 6 ay içerisinde yapmış olduğunuz tüm giderleri tekrardan geri teslim almanız da mümkün olmaktadır.

Tavuk Çiftliği Devlet Desteği İle Hangi Ürünler Alınabilir?

  • Yumurta ticareti ( ihtiyacınız olan soğuk hava depoları dahil alabilirsiniz! )
  • Kanatlı hayvan ticaretleri ( tavuk yolma makineleri dahil bir çok gereksinimlerinizi hibe olarak devletten karşılaya bilirsiniz )
  • Kümes hayvanlarının yetiştiriciliği ve
  • Kasap ( raflar, soğutucular, saklama dolaplarının giderlerini geri alabilirsiniz ) gibi önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca şu noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Mutlaka kuracağınız tavuk çiftliği TKDK tarafından desteklenen illerin sınırları içerisinde olması gerekmektedir. 66 yaşından küçük olmanız ve sektörde 3 yıl boyunca deneyime sahip olmanız. 3 yıl boyunca bir fiil SGK kaydına sahip olmanız istenilmektedir. Bu noktalara dikkat ederek önemli belgeleri KOSGEB kurslarına gidip sunabilirsiniz. KOSGEB kurslarına başvurarak bunları halledebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz