Ana Sayfa Devlet Destekleri TKDT Mantar Destekleri

TKDT Mantar Destekleri

390 views

Devlet özellikle tarımsal faaliyetleri desteklemek amacıyla çeşitli desteklerini sunmaktadır. Üreticilerin artması ve ithalat oranlarının azaltılması amacıyla çeşitli alanlarda destek verildiği gibi mantar alanında da destekler de verilmektedir. Mantar alanında destek almak istiyorsanız öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanızı öneririz. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz mutlaka bilgilerinizi güncel tutmanız gerekmektedir. Bilgileriniz güncel olmazsa, destek ve kredi fırsatlarından yararlanmanız mümkün olmamaktadır.

TKDT Nedir ve Ne İşe Yarar?

TKDT açılımı ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Türkiye’deki varlık amacı Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların Türkiye’de kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetlerde kullanılmasını sağlamak olan, 4 Mayıs 2007 tarihli ve 5648 sayılı “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Tarımsal alanda kalkınmayı desteklemek amacıyla çiftçilere farklı destekler verilmektedir. Bu desteklerden en çok bilineni ise mantar yetiştiriciliğine vermiş olduğu destek olmaktadır.

Özellikle de IPARD2 kapsamında çiftçilere destek verilmektedir. Bu desteklerden biri de daha önce de belirttiğimiz gibi mantar yetiştiriciliğine verilen destek olmaktadır.

TKDT Mantar Yetiştiriciliği Destekleri Nelerdir?

TKDT Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD2 kapsamında da mantar yetiştiriciliğine destek vermektedir. Ama mantar destekleri olarak bilinen bu destek sadece kültür mantarı ile istiridye mantarı üzerinde verilmektedir. Bu mantarlar haricinde yapılan mantar üretimlerine herhangi bir şekilde destek verilmemektedir. Bu anlamda mutlaka destek almak istiyorsanız, bu mantar çeşitlerinde üretim yapıyor olmanız gerekmektedir.

Mantar üretiminde verilen destek maliyetin yüzde 50’si kadar olmaktadır. En fazla verilen destek miktarı ise 30 bin TL olmaktadır. İşte TKDT mantar yetiştiriciliği desteği alabilecek illerin listesi ise şu şekilde olmaktadır.

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorun, Denizl,,Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Mersin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz