Ana Sayfa Banka Kredileri Traktör Kredisi Nasıl Alınır? Uygun Kredi Veren Bankalar

Traktör Kredisi Nasıl Alınır? Uygun Kredi Veren Bankalar

330 views

Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini kolaylaştıran ve üretim verimliliğinin artmasına direkt olarak katkı sağlayan en önemli unsur traktördür. Traktör ile bütün tarımsal faaliyetler çok daha hızlı ve kaliteli yapılır. Bundan dolayı çiftçiler, kaliteli traktöre sahip olmak isterler. Fakat fiyatların çok yüksek olması sebebiyle bunların peşin olarak alınması neredeyse imkansızdır. Traktör kredisi, bu noktada devreye girmekte ve çiftçilerin ihtiyaçlarını gidermesinde etkin olarak rol oynamaktadır.

Ülkemizde üretimi destekleme adına çok önemli teşvikler verilmektedir. Bunlar genellikle Ziraat Bankası başta olmak üzere farklı bankalar üzerinden yapılır. Traktör kredisi veren bankalar, devlet teşviki sayesinde, uygun şartlara sahip krediyi çiftçilere vermektedir.

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Traktör almak için çekilecek kredide, farklı seçenekler vardır. Fakat yukarıda bahsedilen devlet teşvikinden dolayı, bunlardan bazılarının şartları çok daha iyidir. Teşviksiz olarak verilen kredilerin ise faiz oranları oldukça yüksektir. Uygun traktör kredisi veren bankalar ve bunlara ait şartlar genel hatları ile şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası

Traktör kredisi denildiği zaman ilk akla gelen banka, Ziraat Bankası’dır. Burada verilen kredilerin faizlerinin bir bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Bundan dolayı çiftçilerin ödeyecekleri faizler, diğer bankalardaki seçeneklere göre çok daha uygundur.

Ziraat Bankası, yıllık %6 faiz ile kredi vermektedir. Bu kredi ile sıfır km ya da ikinci el traktör alınabilir. İkinci el seçeneğinde, alınacak aracın 5 yaşın altında olma zorunluluğu bulunmaktadır. 5 yaş üstündeki alımlar için bu şartlardan kredi verilmemektedir. Ayrıca çiftçilerin, traktörün ücretinin en az %25’ini peşin olarak ödemesi gerekiyor.

  • Halkbank

Halkbank da Ziraat Bankası ile benzer şartlarda kredi vermektedir. Buradaki verilen kredinin miktarı, ödenecek olan toplam ücretin %70’i kadardır. Sıfır ya da ikinci (5 yaş altı) el seçenekler için kredi desteği 60 ay vadeye kadar sağlanmaktadır.

Traktör Kredisi Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Traktör kredisi için başvuru yapmadan önce gerekli evrakların hazır edilmesi gerekir. Bu evraklar şunlardır:

  • ÇKS Belgesi
  • Tarlalara ait tapular
  • Kimlik fotokopisi

Yukarıdaki belgeler ile kredi kullanılmak istenen bankaya başvuru yapılması gerekiyor. Bu noktada kişilerin kredi notları ve diğer bilgileri de kredinin onaylanıp onaylanmamasında etkili olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz