Ana Sayfa Banka Kredileri Yem Kredisi Nedir 2019

Yem Kredisi Nedir 2019

586 views

Yem kredisi, hayvancılık yapmak isteyen yahut hali hazırda yapan çiftçilere özel olarak sunulan; hayvanların beslenme masraflarını karşılamak için verilen bir kredi türüdür. Devlet destekli olarak verilen yem kredisi, piyasada bulunan diğer hayvancılık kredilerine göre oldukça iyi faiz ve vade seçenekleriyle sunulmaktadır. Nitekim ülkemizdeki hayvancılık sektörünün tekrardan canlandırılması, hayvan yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi için birçok banka tarafından yem kredisi verilir.

Yem kredisi, hayvancılığın teşvik edilmesi kapsamında verildiği için; bu krediyi almak isteyenlerin mutlaka hayvancılıkla ilgilendiğini ve aldıkları kredi ile yem satın aldıklarını kanıtlamaları gereklidir. Nitekim bu kredi ile; buğday, arpa, yulaf, ot balyası gibi yem türevleri alınabilir. Nitekim birçok banka tarafından faizsiz olarak sunulan yem kredisi; bunların dışında kullanılması halinde normal krediye çevrilerek faiz eklenir.

Yem Kredisi Nasıl Alınır?

Yem kredisi, devlet destekli olarak sunulan kredilerden biri olduğu için TKK ile anlaşmalı tüm bankalar tarafından farklı şartlar altında verilmektedir. Bu anlamda her ne kadar bankadan bankaya yem kredisinin alınma şartları değişse de genel itibariyle aşağıdaki yönergeye uyarak yem kredisi alabilirsiniz.

 • Öncelikle ÇKS belgesine sahip bir çiftçi olmanız gereklidir.
 • Yem desteği almak istediğiniz hayvanlarınız için Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yaparak beslediğiniz hayvan sayısını ispatlamalısınız.
 • Daha önce herhangi bir Tarım kredi kooperatifine kayıtlı olmamanız halinde kayıt yaptırmalısınız.
 • Hayvancılıkla ilgilendiğinize dair İl ve İlçe tarım müdürlüklerinde kaydınızın ve sicilinizin bulunması lazım olur.
 • TKK’ya yaptığınız başvurunun kabul edilmesi halinde anlaşmalı bankalardan Yem kredisini alabilirsiniz.

Yem Kredisi Başvuru Şartları

Hayvancılıkla uğraşanlar için verilen yem kredisi, bazı koşullar altında verilmektedir. Nitekim verilen kredinin garanti altına alınması, amacına ulaşması için bankalar tarafından bazı başvuru şartları aranmaktadır. Bu şartlar şöyledir;

 • Kefil Gösterilmesi

Yem kredisi, çiftçinin kredi notuna bakılmaksızın şahsi teminat ile verilen bir kredi türüdür. Bu anlamda yem kredisi alabilmek için 3 sigortalı kefil gösterilmelidir.

 • Borcu Yoktur Belgesi

Devletin desteğiyle faizsiz yahut düşük faiz oranları ile sunulan yem kredisinde, bankalar en az riskle kredi verebilmek için detaylı inceleme yapmaktadır. Bu açıdan başvuru sahiplerinin resmi kurum ve bankalardan borcu yoktur belgesi getirmesi talep edilir. Bilhassa bu belgenin; çiftçinin kayıtlı olduğu Tarım Kredi Kooperatifinden alınmış olması önemlidir.

 • Gayrimenkul Tapusu

İşletme düzeyinde hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan kişi ve kurumlar, yem kredisi alabilmek için işletmelerine ait gayrimenkul tapularını da başvuru evraklarında sunmalıdır. Aksi halde başvuru evraklarının tamamlanması için başvuru sahibine ek süre verilir. Bu sürenin sonuna kadar evrakları tamamlamayan kişilerin başvuruları iade edilir.

 • Son Faturalar

Kredi talebinde bulunan kişiler; son aylarda gelen ve ödemiş oldukları elektrik, su, doğalgaz faturalarından en az bir ikisini başvuru sırasında sunmalıdır.

 • Köy Muhtarından İmza

Hayvancılık faaliyetlerini köyde yürütmekte olan çiftçiler, hayvancılık faaliyetinde bulunduklarını kanıtlamak amacıyla köy muhtarından, köydeki ihtiyar heyetinden onay imzası almalıdır. Aksi halde hayvancılıkla uğraşıldığı ispat edilemezse, kredi talepleri reddedilir.

 • Vergi ve Kayıt Levhası

Çiftçiliği bir işletme düzeyinde yürüten tüzel kişiler; yem kredisi alabilmek adına vergi levhalarını ve kayıtlı bulundukları odalardan aldıkları kayıt levharlarını da sunmaları gereklidir. Bu belgeler tüzel kişilere özel olarak talep edilir.

Yem Kredisi Ne Kadardır

Yem kredisi tutarı, başvuru sahibinin bakmakta olduğu büyükbaş, küçükbaş hayvan sayısı, hayvanın yaşı, beslenme durumuna göre farklılık göstermektedir. Her hayvan için farklı unsurlardan yola çıkarak yapılan hesaplamalar neticesinde son olarak; küçükbaşlar için 300 – 600 TL arası, büyükbaş hayvanlar içi 1.000 – 1.500 TL arasında beslenme masrafı hesaplanmaktadır. Bu tutarlar üzerinden başvurucunun sahip olduğu hayvan sayısı da hesaplanarak yem kredisinin tutarı belirlenmektedir. Ancak bankalar, risk almamak adına hesaplanan yem kredi tutarının bir kısmını da vermeyi tercih edebilir.

Yem Kredisi Geri Ödeme

Hayvancılık sektörünün eskisi gibi olmaması ve hayvancılıkla uğraşanların oldukça fazla nakit sıkıntısı çekmesinden dolayı Yem kredisi ödeme dönemlerinin, başvuru sahipleri tarafından belirlenmesine imkan verilmiştir. Nitekim ödemelerini geciktirmek istemeyen çiftçiler, aldıkları Yem Kredisini kurban bayramı yahut hasat döneminde ödenmesini kararlaştırabilirler. Ayrıca Yem Kredisini veren bankanın yetkili personelleriyle görüşmek suretiyle size en uygun ödeme koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yem Kredisi Veren Bankalar

Tarım Kredi Kooperatifi desteğiyle verilen yem kredisi; yurt içinde faaliyet gösteren ve anlaşmalı olunan bankalar aracılığıyla verilmektedir. 2019 yılı itibariyle yem kredisi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • İş Bankası
 • Akbank
 • Alternatifbank

Bu bankaların dışında diğer bankalar da kendi özel kampanyaları ile nispeten daha yüksek faiz oranları ile tarım kredileri vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz