Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Yeni Başlayanlar ve Başlamayı Düşünenler İçin Arıcılık

Yeni Başlayanlar ve Başlamayı Düşünenler İçin Arıcılık

265 views

Yeni arıcılık işi ile uğraşmak isteyenler için bazı önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Arıcılık ile uğraşanlar için kovan almakla işe başlamadan önemli olan noktalara dikkat etmelisiniz. Kovan almak ve işe başlamak oldukça kolaydır. Ama asıl önemli olan nokta ise bu konu ile ilgili bilgi öğrenmenizdir. Aksi takdirde bal arılarından hem zarar görürsünüz hem de arılarınızı kaybedersiniz. Bu anlamda arılara çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bal arıları arıcılık kursları ile uğraşmanız gerekmektedir. İnternette arıcılık ilgili güzel kaynaklar bulunmaktadır. Bu anlamda internetten araştırmalar da yapmanızı öneririz.

Arıcılığa Yeni Başlayanlar İçin Kurs

Öncelikle arıcılıkla uğraşmak isteyen  kişilerin de yapmaları gereken en önemli nokta ise eğitim almalarıdır. Eğer yeterli düzeyde eğitim alamazlarsa bal arılarını yönetemezler. Bu anlamda öncelikle kişilerin halk eğitim merkezlerine gitmeleri gerekmektedir. Halk eğitim merkezlerinde arıcılık ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmektedir. Size önemli bilgiler verilir ve aynı zamanda sertifika almanıza yardımcı olunmaktadır.

  • Arı ırkları ve özellikleri
  • Arıcılık için gerekli araç  ve gereçler
  • Mevsimsel bakım ve kışlatma
  • Arı ihtiyaçları ve ek besleme yapmak
  • Arı ürünlerinin üretimi-hasadı
  • Ana arı yetiştiriciliği
  • Ballı bitkiler ve gezginci arıcılık
  • Arı sağlığı ve zararlıları ile mücadele

Bunun gibi önemli konularda bilgi verilmektedir.  Bu bilgilerden sınava alınarak bilgi verilecektir. Sınavdan başarılı olanlar arıcılık sertifikalarını almaya hak kazanacaklardır. Sertifikaları aldıktan sonra bu işle oldukça rahat bir şekilde ilgilenebilmektedirler.

Kovan Seçimi Oldukça Önemli

Kovan seçimi oldukça önemli olmaktadır. Kovan seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise arıların rahatlıkla yaşamaları sağlanmaları gerekmektedir. Kovanın yanı sıra bal arılarını alırken de dikkat etmeleri gerekmektedir. Bal arılarını devlet onaylı yerlerde satın almanızı öneririz. Eğer devlet onaylı yerlerden satın alınmazsa ise bal arıları hastalıklı çıkma ihtimali oldukça fazla olmaktadır. Hastalıklı arılardan dolayı ciddi oranda zarar edebileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. Bu anlamda kovan seçimine ve arı seçimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için de kovan seçiminde Tarım Bakanlığı onaylı yerlere dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz