Ana Sayfa Devlet Destekleri Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği 2019

Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği 2019

641 views

Ülkemizde bulunan çiftçileri korumak ve kollamak adına üretimlerinin de gün geçtikçe arttırmalarını sağlamak adına onlara tohum kullanım desteği de verilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklerden biri olan bu destek oldukça fazla çiftçimiz tarafından kullanılmakta ve maliyet kalemlerini en aza indirmelerine yardımcı olmaktadır.

Yurtiçi sertifikalı tohum desteğinden yararlanmak için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Aynı zamanda yurt içi sertifikalı tohum kullanım desteği için çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı olmanız gerektiğini ve kayıtlı değilseniz mutlaka hemen kayıt yaptırmanız gerektiğini de unutmayınız. Aksi takdirde tohum kullanım desteği gibi mazot ve gübre desteği gibi farklı farklı destek kalemlerinden yararlanmanız da mümkün olmayacaktır. Bu desteklerden yararlanmak için bir an önce Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine gitmenizi öneririz. Bu yazımızda eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bir çiftçi iseniz sizlerin de nasıl sertifikalı tohum desteği alabileceğinizi ve bu desteği almak için hangi süreçleri izlemeniz gerektiğini sizlere anlatacağız.

Yurt İçi Sertifikalı Tohum Desteği Miktarları Ne Kadardır?

Yurt içi sertifikalı tohum desteği almak isteyen kişiler ürettikleri ürünlere göre miktarları da ödenecek olan tutarları da değişecektir. Genellikle ödenecek olan miktarlar dekar başına ödeneceğini de unutmamalısınız.

İşte ürünlerden dekar başına alınacak olunan destek miktarları;

Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği TL olarak dekar başına şu şekilde olmaktadır. Aspir, Kanola (Kolza), Susam dekar başına alabileceğiniz miktar 4 TL olmaktadır. Çavdar, Tritikale, Yulaf gibi ürünleri eğer üretecekseniz sertifikalı tohum kullanım desteği 6 TL olmaktadır. Bununla birlikte Çeltik gibi ürünleri üretmek istiyorsanız 8 TL dekar başına olmaktadır. Arpa ve Buğday gibi ürünleri üretmek istiyorsanız dekar başına 8,5 TL gibi bir miktar ödenmektedir. Fiğ, Korunga, Yem Bezelyesi gibi dekar başına 20 TL gibi bir miktar ödemesi yapılmaktadır. Bununla birlikte Yerfıstığı üreticileri 15 TL dekar başına ödeme yapılabilmektedir. Yonca üreticileri ise dekar başına ödeme olarak 30 TL alabilmektedirler. Kuru Fasulye, Mercimek, Nohut, Soya Fasulyesi gibi ürünlerin üreticileri olmak istiyorsanız 20 TL dekar başına ödeme yapmanız mümkün olacaktır. Ayrıca patates üreticisi olmak istiyorsanız tohum desteği için 80 TL ödeme yapılmaktadır.

Yurt İçi Sertifikalı Tohum Desteği Başvuru Süreci

Yurtiçi sertifikalı tohum desteği süreci için çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmanız gereklidir. Eğer kayıtlı iseniz başvuru dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. Başvuru dilekçesini kesinlikle eksiksiz bir şekilde halletmeniz gerekmektedir. Talep formunuzun tam ve keskin olması gerekmektedir. Tohumluk sertifikası fotokopisini onaylatıp eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Bu belgeleri tam zamanında teslim ederek yurt içi sertifikalı tohum desteğini alabilmeniz de mümkün olacaktır. Yurt içi sertifikalı tohum desteği almak için mutlaka takipte kalmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz