Ana Sayfa Devlet Destekleri Ziraat Bankası Devlet Destekli Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Devlet Destekli Çiftçi Kredisi

155 views

Ziraat Bankası, tarım ve hayvancılık alanlarını desteklemek için kurulmuş ve faaliyetlerini de bu yönde sürdüren bir kurumdur. Bunun yanında bir kamu bankası olmasına bağlı olarak, devlet tarafından yapılan desteklemeler, direkt bu banka üzerinden alınmaktadır. Bunlardan birisi de devlet destekli çiftçi kredisi olup, şartları oldukça caziptir. Bundan dolayı çiftçilerin fazlasıyla ilgi gösterdiği bir kredi olduğu söylenebilir.

Ziraat Bankası tarafından 100.000 TL’ye kadar verilen bu kredi, faizsiz hayvan kredisi adıyla da bilinmektedir. Kredi kullanıldıktan sonraki ilk 2 yıl geri ödemesi yoktur. Bu sürede çiftçiler yaptıkları yatırımlardan geri dönüş almaya başlar ve böylece ödeme noktasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Bunun yanında tamamen faizsiz olmasa dahi devlet tarafından faizin bir kısmının karşılandığı seçenekler de bulunmaktadır. Bunlar kişilerin durumuna göre verilmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredi aslında faizlidir. Fakat bütün faiz tutarı devlet tarafından karşılanır ve çiftçiler sadece aldıkları anaparanın ödemesini yaparlar. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse alınan anaparanın yanında 30.000 TL faiz ödeneceğini varsayalım. Banka bu tutarı devletin ilgili kurumlarından tahsil eder. Böylece çiftçiler, aldıkları kredi için herhangi bir faiz ödemesi yapmaz.

Devletin böyle bir destek vermesinin temelinde ise çiftçilerin desteklenmesi vardır. Böylece tarım ve hayvancılık teşvik edilir ve bu da üretime yansır. Bütün bunların ekonomiye katkısı fazla olacağı gibi istihdam oluşturma noktasında da olumlu sonuçlar doğacaktır.

Çiftçi Kredisi Faiz Desteği ile Düşük Faizli Krediler

Yukarıda faizsiz kredinin nasıl verildiği örnek ile açıklanmıştır. O örnekte, faizin tamamı devlet tarafından karşılanmaktaydı. Burada ise kredinin kullanılacağı alana bağlı olarak faizin %50’si ya da %75’i devlet tarafından karşılanır. Örneğin çiftçinin birisi 30.000 TL kredi kullandı ve banka buna toplam 10.000 TL faiz ekledi. Devlet tarafından yapılan destekleme %75 olursa geri ödenecek miktar 30.000 (anapara) + 2.500 (faiz) yani toplam 32.500 TL olacaktır. Fakat destekleme %50 olursa, ödenecek tutar 30.000 (anapara) + 5.000 (faiz) yani toplam 35.000 TL olacaktır.

Buradaki faiz desteğine ilişkin rakamlar tamamen örnek amaçlıdır. Dolayısıyla bankaların faiz oranlarına bağlı olarak faiz miktarları değişecektir. Fakat destekleme oranların %50 ve %75 şeklindedir.

Ziraat Bankası’ndan alınan çiftçi kredisinin en önemli avantajlarından birisi ödeme planıdır. Çiftçiler kendi durumlarına göre 1, 3, 6, 9 ve 12 ayda bir ödeme yapabilir. İsteyenler, ödemeyi hasat sonrasına alabilir ve böylece zorlanmadan ödeme yapılmış olur.

Ziraat Bankası Tarafından İstenen Evraklar

Ziraat Bankası, başvuru yapanların kredi notunu inceler ve özellikle kara listede olanlar direkt reddedilir. Diğer başvurular ise istenen tutar, gelir durumu ve diğer unsurlara göre incelendikten sonra karar verilir. Banka tarafından istenen şartlar ise şunlardır:

 • ÇKS Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eğer ipotek gösterilecekse/istenmişse buna ilişkin tapu ve diğer belgeler
 • Son 3 yıla ait bilanço

Yukarıdaki belgeler, gerçek kişilerden talep edilmektedir. Kredi başvurusu tüzel bir kişilik adına yapılmışsa istenen belgeler şunlardır:

 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt belgesi
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Tüzel kişiliği temsil etme yetkisi olan kişilere ait belgeler (yetki belgesi, noter onaylı imza sirküleri)
 • Vergi levhası
 • Son 3 yıllık gelir tablosu ve bilançosu
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için son 1 yıllık gelir tablosu ve bilançosu
 • Kredi için ipotek gösterilecekse/istenmişse buna ilişkin tapu ve diğer belgeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz