Ana Sayfa Banka Kredileri Ziraat Bankası Devlet Destekli Tarım Sigortaları

Ziraat Bankası Devlet Destekli Tarım Sigortaları

117 views

Ziraat Bankası devlet ile iş birliği içerisinde çeşitli destekler vermektedir. Bu desteklerden en çok bilineni ve tercih edileni de tarım destek ödemeleridir. Tarım destek ödemelerinden yararlanmak için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak için Tarım İl Müdürlüklerine ya da Tarım İlçe Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak için sizlerden bazı belgeler istenecektir. Eğer çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı iseniz bilgilerinizin de mutlaka güncel tutmanız gerekmektedir. Eğer bilgilerinizi güncel tutarsanız o zaman çeşitli desteklere ve sigortalara da başvurmanız mümkün olacaktır.

Bu yazımızda sizlere devlet destekli tarım sigortaları ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Sizler de ayrıca ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Tarım Sigortaları Nedir?

Ziraat Bankasının çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere sunduğu çok işlerine yarayan bir sigorta çeşidi olmaktadır. 14.06.2005 tarih ve 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde bulunan Çiftçi Kayıt Sistemi sistemine kayıtlı olan üreticilerin faydalanabileceği tarım sigortasıdır. Burada da yer aldığı gibi çiftçi kayıt sisteminde yer alıyor olsanız da mutlaka burada yer alan bilgilerinizin de güncel olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Burada yer alan Tarım Sigortaları Kanununa uyup uymadığınızı merak ediyorsanız www.tarsim.gov.tr sitesi üzerinden özelliklere ulaşabilir ve uyup uymadığınızı da buradan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Tarım Sigortaları Özellikleri Nelerdir?

Ziraat bankası devlet destekli tarım sigortalarının bazı önemli özellikleri de bulunmaktadır. Bitkisel Ürün Sigortalarında, sigortalı tarafından ödenecek prim için poliçede yer alan peşinat alınıp, kalan prim tutarı en geç hasat sonunda tahsil edilmektedir. Bu da devlet destekli tarım sigortalarına sahip olmanızdan kaynaklanmaktadır.

Sera Sigortalarında, sigortalı tarafından ödenecek primin %25’i peşin alınıp kalan prim tutarı vadeli olarak tahsil edilmektedir. Hayvan Hayat, Kümes Hayvanları, Arıcılık ve Su Ürünleri Sigortalarında, sigortalı tarafından ödenecek primin %25’i tamamen peşin alınması gerekmektedir; kalan prim tutarı da en fazla 5 taksit üzerinden alınacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz