Ana Sayfa Banka Kredileri Ziraat Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredileri

Ziraat Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredileri

148 views

Ziraat Bankası çiftçilere sunduğu önemli kredi imkanları bulunmaktadır. Bu kredi imkanları ve hibe fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli nokta ise çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz bu fırsatlardan yararlanmanız imkansızdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak için en yakın Tarım İl Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Sizlerden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri teslim ettiğiniz zaman çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmış oluyorsunuz.

Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası iyi tarım uygulamalarından ve bu krediyi çekerken sizlerden istenen belgelerden bahsedeceğiz. Bu belgelere ek olarak ayrıca belge istenebileceğini de sizlere hatırlatmak isteriz.

Ziraat Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredileri Nedir?

Ziraat Bankası iyi tarım uygulamaları kredileri devlet ile birlikte hazırlanan kredi çeşitlerinden sayılmaktadır. Bu kredinin adının iyi olması çevre dostu olan uygulamalar için verilen kredilerden olması anlamında olmaktadır.

Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması ve tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanmasına yönelik “İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik” esasları öne çıkartılması gerekmektedir. İyi tarım uygulamaları hakkında hazırlanan yönetmeliğe uygun olarak bireysel (gerçek veya tüzel kişilik) veya grup (üretici örgütü veya müteşebbis) sertifikasyonu kapsamında, iyi tarım uygulamaları kriterlerine uygun tarımsal faaliyette bulunan / bulunacak olan, bu işte yetkili kuruluşlarla sözleşme imzalayan üreticilere sunulan kredi imkanlarına Ziraat Bankası iyi tarım uygulamaları denilmektedir.

Ziraat Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredilerinden Kimler Yararlanabilmektedir?

Ziraat Bankası iyi tarım uygulamaları kredilerinden iyi tarım uygulamaları hakkında hazırlanmış olan yönetmeliğe uygun üretim yapan işletmelere ya da üreticilere yatırım ve işletme kredi imkanları verilmektedir.

Ziraat Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredileri Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası iyi tarım uygulamaları kredileri gerekli belgeler bir işletme için bir de ayrıca üreticiler için ayrı ayrı hazırlanması gerekmektedir. Bu belgeler ön başvurunuzu yaptıktan sonra onaylanmanız halinde sizlerden istenecektir.

Gerçek Kişi İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişi İçin Gerekli Belgeler

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz