Ana Sayfa Banka Kredileri Ziraat Bankası Organik Tarım Kredileri

Ziraat Bankası Organik Tarım Kredileri

220 views

Ziraat Bankası çiftçilerin hem normal tarım yapmalarına hem de organik tarım da başarılı olmaları adına çeşitli hibe ve kredi imkanlarından yararlanmalarını sağlamaktadır. Ziraat Bankası ve devletin birlikte hareket ettiği ve hazırladığı kredi imkanlarından yararlanmak için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz ve bu kredilere uygun olmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası organik tarım kredilerinden yararlanmak için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan kişiler Tarım İl Müdürlüklerine giderek buralarda kayıt yaptırabilirler. Çiftçi kayıt sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Organik Tarım Kredileri Nedir?

Ziraat Bankasının hazırlamış olduğu bu krediler organik tarım kredileri olarak bilinmektedir. Bu kredilerden yararlanmak için organik tarım metoduyla üretim yapmak ve/veya organik girdi üretimi konusunda faaliyet göstermek isteyen üreticilerin; yetkilendirilmiş kuruluşlarla yaptıkları sözleşmeleri, kredi talepleri sırasında Ziraat Bankası şubelerine ibraz etmeleri gerekmektedir.  

Bu kredi olanağı “Organik Tarım Kanunu” ile “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” esasları dâhilinde yapılması gerekmektedir. Organik tarımsal ürün ve/veya organik tarımsal girdi üretimi yapan; bunun yanında ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan ve/veya bu faaliyetleri yapacak olan gerçek / tüzel kişi üreticilere, sadece kendi faaliyetleri ile ilgili olarak sunulan kredileri imkanlarına Organik Tarım Kredileri olarak değerlendirilmektedir.

Ziraat Bankası Organik Tarım Kredileri İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası organik tarım kredileri için gerekli belgeler bir tüzel bir de gerçek kişi olmak üzere iki ayrı kişi için de hazırlanması gereken belgelerdir. Bu belgeleri sizlerden bankanız krediye uygun olmanız durumunda isteyecektir. Eğer ön başvuru esnasında kredi dereceniz kredi çekebilmeye uygun değilse bu krediyi çekebilmeniz de mümkün olmayacaktır. Eğer uygun olursanız rahatlıkla u krediyi çekebileceksiniz.

Ziraat Bankası organik tarım kredileri için gerekli belgelerin listesi ise şu şekilde olmaktadır.

Gerçek Kişilerin Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişilerin Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Ziraat Bankası organik tarım kredileri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ve ön başvurunuzu gerçekleştirmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz