Ana Sayfa Banka Kredileri Ziraat Bankası Seracılık Destekleme Kredisi

Ziraat Bankası Seracılık Destekleme Kredisi

337 views

Türkiye’nin en büyük devlet bankası konumunda olan Ziraat Bankası, ülkedeki üreticilere destek olmak ve son zamanlarda yükselen tarım ürünü fiyatlarını kırmak amacıyla seracılık kredileri vereceğini duyurdu. Ziraat Bankası yönetim kurulu başkanı Hüseyin AYDIN tarafından yapılan duyuruda mevcut sera tesislerinin modernizasyonu, yeni seracılık tesislerinin kurulması yahut var olan atıl sera tesislerinin tekrardan üretime kazandırılması için yatırım kredisi verileceği bildirildi. Nitekim Hüseyin AYDIN’ın açıklamasından hemen birkaç gün sonra 11188 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile seracılık faaliyeti ile uğraşan kişilere 2020 yılına kadar uygun şartlarla kredi verilmeye başlandı.

Ziraat Bankası Seracılık Destekleme Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan seracılık destekleme kredisi; yatırım ve işletme kredisi olarak farklı iki şekilde sunulmaktadır. Bu krediler ile kullanılabilecek kredilerin limiti 10 milyon TL olarak belirlenmiştir. Nitekim verilecek olan bu kredi, alınacak olan kredi miktarı ve vadesine göre %25 – % 75 arası faiz indirimi ile sunuluyor.

Seracılık destekleme kredisi ile yeni sera kuracak olan kişiler; bu krediden %75 faiz indirimli olarak yararlanabilirler. Ancak seranın kurulmasından sonra alınacak olan işletme kredilerinde uygulanacak faiz indirim en fazla %50 olacaktır. Ayrıca 7 yıla kadar vadeli olarak verilen bu kredinin ilk 2 yılı geri ödemesiz olarak sunulacaktır. Sera kurmak için alınacak yatırım kredilerinin miktarı, yapılan yatırımın %75’i olarak belirlenmiştir. Bu anlamda sera kurmak amacıyla alınan kredilerde üst limit, yatırım miktarına göre belirleniyor.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisinin Avantajları

Seracılığın geliştirilmesi ve yurdun belirli bölgesinde yoğunlaşan seracılık faaliyetlerinin tüm yurda yayılması, jeotermal su kaynaklarının daha verimli halde kullanılması ve örtü altı tarımın üretim kapasitesinin artırılması için verilecek olan seracılık kredisinin avantajları şunlardır;

  • Tarımsal üretimin Türkiye’deki bölgelere eşit şekilde dağılması sağlanacak.
  • Artacak tarımsal üretim ile beraber sebze ve meyvede yaşanan ani fiyat artışlarının önüne geçilebilir.
  • Seracılık ile ilgilenen ve işletmesini büyütmek isteyen çiftçiler bu kredi ile 7 yıla kadar vadeli olarak yatırım kredisi alarak işlerini rahatlıkla büyütebilirler.
  • Örtü altı üretim yapabilmek amacıyla sera alanı kurmak isteyen çiftçiler, alacakları seracılık kredisinin ilk iki yılını geri ödemesiz olarak geçirirler. Nitekim bu süre içerisinde çiftçinin ekonomik olarak toplanması beklenir.
  • Kredinin geri  ödenmesinde, seranın kar getirme dönemleri gözetilerek taksitler ona göre belirlenir. Nitekim 1, 3, 6 ve 12 aylık taksit dilimleri ile krediyi geri ödeme imkanına sahip olursunuz.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisini Kimler Alabilir?

Örtüaltı tarımın geliştirilmesi amacıyla verilen seracılık kredsiinden en az 1 dekar büyüklüğünde seraya sahip olan çiftçiler ile, henüz seracılık ile uğraşmayan ancak sera kurarak bu sektöre girmek isteyen kişiler yararlanabilir. Ancak daha önce seracılık ile uğraşmayan kişilerin, hazırladıkları fizibilite planlarının bakanlık tarafından onaylanmış olması gereklidir.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Başvuru Evrakları

Ziraat Bankası’nın verdiği seracılık kredisinden yararlanmak isteyenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar bulundukları yere en yakın Ziraat Bankası şubesinden kredi başvurusunda bulunabilirler. Ancak başvuru sahiplerinin taleplerinin dikkate alınabilmesi için mutlaka aşağıdaki belgelerin de bankaya sunulması gereklidir.

  • Çiftçilik Belgesi
  • Örtü Altı yetiştiricilik yapıldığına dair kayıt belgesi,
  • Başvuru sahibinin nüfus kimlik fotokopisi
  • Kredi ile sera alınması planlanıyorsa, alınacak seraya ilişkin ekspertiz raporu,
  • Krediyi seranın modernizasyonu ve tadilatı için kullanılacaksa, seraya ilişkin proforma veya kesin fatura belgesi,

Bu belgelerin dışında başvuru sırasında şubenin gerekli görmesi halinde ek belge veya teminat talep edilebileceğini de unutmayın.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Faiz Oranı Kaçtır?

Ziraat Bankası genel müdürü Hüseyin AYDIN tarafından yapılan açıklamada seracılık kredisinin piyasa şartlarına göre çok daha iyi koşullarda, yıllık %8,25’den başlayan faizlerle verileceği bildirildi. Nitekim alınacak olan kredinin türünü ve vadesine göre bu oran %11’lere kadar çıkabiliyor. Nitekim bir yıllık sera kredilerinde faiz oranı %8, 1 ila 4 sene vadeli kredilerde %10, 4 seneden uzun olan kredilerde %11 civarında bir faiz uygulanır. Ancak piyasa koşullarına göre oldukça uygun bir kredi olan seracılık kredisinin aylık faiz oranı 0,68 civarına gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz