Ana Sayfa Banka Kredileri Ziraat Bankası Sözleşmeli Üretim Kredileri

Ziraat Bankası Sözleşmeli Üretim Kredileri

146 views

Ziraat Bankası çiftçinin ve üreticinin her zaman yanında olduğunu sunduğu kredi imkanlarıyla da göstermektedir. Ziraat Bankasının sunmuş olduğu bu kredi olanaklarının bir diğer önemli artıları ise faiz indirimleridir. Normalden daha fazla faiz indirimi olduğu için hem daha kolay bir şekilde üretim yapmanız ve maliyet avantajı sağlamanız mümkün olmaktadır.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu bu önemli kredi imkanlarından biri de sözleşmeli üretim kredileri olmaktadır. Sözleşmeli üretim kredileri devletin sunmuş olduğu ayrıcalıklardan biridir. Bu yazımızda sizlere daha iyi bilgi vermek adına Ziraat Bankasının sözleşmeli üretim kredilerinden ve bu kredilerin özelliklerinden bahsedeceğiz. Ayrıca sizlere bu krediyi çekmek için hangi belgelere ihtiyaç duyduğunuzu da söyleyeceğiz. Bankanız sizden bu belgeler haricinde artı belge isteyebilme hakkı da elinde bulundurmaktadır.

Ziraat Bankası Sözleşmeli Üretim Kredileri Nedir?

Ziraat Bankası sözleşmeli üretim sözleşmeli Üretim ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (2008/26858) kapsamında bir kanun çıkarılmıştır. Bu kanun ile birlikte sözleşmeli üretim modeliyle tarımsal üretim yapan ve/veya yaptıran müşterilerin de sözleşme konusu tarımsal üretimle ilgili işletme ve yatırım giderlerinin / harcamalarının finansmanına yönelik olarak sunulan kredi imkanlarından sayılmaktadır.

Eğer sözleşmeli ürün alacaklar firmalar ise üretim faaliyetlerine girdi hizmet bedelleri kredi imkanları olarak sizlere sunulmaktadır. Üreticiler için ise ürünün bedeli kadar kredi imkanları sunulmaktadır. Ayrıca önemli bir nokta olmaktadır. Bakanlar Kurulu’nun hazırlamış olduğu kriterlere uyuyorsanız sizler de sübvansiyonlu kredi uygulamaları konusunda düşük faizli kredi imkanından yararlanmaktadır.

Ziraat Bankası Sözleşmeli Üretim Kredileri İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu sözleşmeli üretim kredileri iki ayrı kişi için ayrılmaktadır. Gerçek kişiler için gerekli belgeler farklı olmaktadır. Tüzel kişiler için de gerekli belgeler ayrı olmaktadır. Sizler de eğer bu krediye başvurmak istiyorsanız en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek ön başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Ön başvurunuzu yaptıktan sonra sizlerin kredi dereceleri değerlendirilecektir. Kredi dereceniz uygun ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız dahilinde sizler de bu kredilerden yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Şimdi sizlere bankanızın isteyeceği belgelerden bahsedeceğiz.

Gerçek Kişiler İçin Gerekli Belgeler

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 3. Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 4. Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 5. Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişiler İçin Gerekli Belgeler

 1. Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 2. Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 3. Oda kayıt belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 6. Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 7. Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 8. Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Çiftçi kayıt sistemine iki kişiliğinde kayıtlı olması gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğüne gidip başvurmanız gerekmektedir. Tarım İl ya da İlçe Müdürlükleri sizlerden bazı belgeler isteyecektir. Bu belgeleri vererek en iyi tarım olanaklarından ve devletin sizlere sağlamış olduğu önemli hibe olanaklarından da yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Ziraat Bankası sözleşmeli üretim kredileri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız en yakın Ziraat Bankasına gitmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz